Decyzja o budowie domu, to często decyzja na całe życie. Przed wyborem odpowiedniej technologii należy więc zastanowić się nad całościowymi kosztami utrzymania domu, a nie tylko kosztami jego budowy. W celu zmniejszenia kosztów użytkowych, na początku roku 2023 wprowadziliśmy na stałe do oferty podwyższony standard wykonania modułów całorocznych o nazwie Energy+, czyli energooszczędny dom modułowy. W Smart-Mod naszym flagowcem tego standardu jest przedstawiony poniżej Apartament 70P. Domy wybudowane w opcji Energy + charakteryzują się jeszcze lepszymi parametrami ocieplenia budynku oraz wyposażeniem w nowoczesne ogrzewanie i wentylację, dzięki czemu budynki spełniają standard NF40 czyli domu niskoenergetycznego. Ocieplenie jest wykonane standardowo z piany PUR (możliwy jest też wybór wełny mineralnej) o grubości izolacji aż 30cm w dachu, 25cm w ścianach i 20cm w podłodze.
Dodatkowo po instalacji paneli fotowoltaicznych dom może stać się pełnoprawnym budynkiem zero energetycznym – produkuje tyle energii, ile zużywa w ciągu roku. Oznacza to, że taki dom jest energetycznie samowystarczalny, czyli w pełni niezależny od sieci energetycznej.
Poniżej film przedstawiający szczegółowo realizację domu piętrowego w wersji Energy +
Co to znaczy, że dom jest energooszczędny?
Dom energooszczędny posiada grubą warstwę izolacji i zaprojektowany jest w taki sposób, aby zminimalizować wszelkie koszty jego utrzymania, co czyni go tanim w eksploatacji. Dom energooszczędny cechuje bardzo niskie zapotrzebowanie na energię pierwotną na ogrzewanie pomieszczeń, ogrzanie wody użytkowej, oświetlenie i wentylację oraz niskie współczynniki przenikania ciepła. Dzięki materiałom budowlanym, które muszą wykazywać się wysokimi parametrami w tej technologii, domy energooszczędne są również trwałe i wytrzymałe.
Współczynniki przenikania ciepła dla przegród domu określone zostały w standardzie WT2021, obowiązującym od 31.12.2020r. na terenie Unii Europejskiej.
Porównanie obowiązujące wymagania ze standardem Smart-Mod:
Piętrowy dom modułowy – realizacja Smart-Mod
Przedstawiony projekt modułowego domu piętrowego Apartament 70P możemy wykonać w dwóch standardach: całoroczny i energooszczędny – Energy+. Dom posiada dwie kondygnacje, ma powierzchnię zabudowy 70m2 i użytkową 113m2. Na parterze znajduje się przestronny salon z aneksem kuchennym, wiatrołap, kotłownia, toaleta i magazynek pod schodami. Na piętrze są 3 sypialnie i wygodna łazienka.
RZUT PARTERU – Dom Energooszczędny 70P
Konstrukcja wykonana jest z wysuszonego drewna klasy C24 sprowadzonego ze Szwecji. Stropy są wzmocnione ceownikami stalowymi pozwalającymi uzyskać duże rozpiętości otwartego salonu. Dzięki integracji stalowych podciągów z drewnianymi belkami udało nam się zachować płaską powierzchnie sufitu bez straty wysokości wnętrza. W tej realizacji wysokość w świetle pomieszczeń wynosi 2,6m. Domy piętrowe Smart-Mod posiadają wbudowane schody drewniane wykonane w technologii CNC.
RZUT PIĘTRA – Dom Energooszczędny 70P
Nawet dom energooszczędny jest z nami prosty w budowie
Pomimo rosnącej świadomości społeczeństwa na temat istoty dbania o środowisko poprzez wybieranie jak najbardziej ekologicznych rozwiązań wciąż niewiele firm ma praktyczną wiedzę i doświadczenie w budowie z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii. Wszystkie domy Smart-Mod wykonujemy w technologii modułowej, czyli zdecydowana większość prac odbywa się w kontrolowanych warunkach hali produkcyjnej. Budowa domu całorocznego trwa u nas około 2-3 miesiące na hali, a następnie moduły są transportowane na naczepie tira na działkę i zostają zamontowane za pomocą dźwigu w jeden dzień. Technologia modułowa pozwala na ograniczenie do minimum czasu pracy ekipy budowlanej na placu budowy. Ostatnią fazą jest połączenie modułów, przeprowadzenie mediów i wykończenie wnętrza. Wszystkie prace na działce inwestora trwają około 3 tygodni.
Oprócz skrócenia czasu budowy oferujemy kompleksowe wykonanie domu, co jest jednym z większych atutów przy podjęciu decyzji o budowie domu.
Co zawiera dom energooszczędny Smart-Mod w wersji deweloperskiej?
Każdy Smartmod w technologii Energy + posiada ogrzewanie podłogowe zasilane pompą ciepła, a także system rekuperacji, czyli wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. Rekuperacja jest nieodłącznym elementem domu spełniającego standardy energetyczne NF40. Podłogę wykańczamy płytami cementowo-drzazgowymi, na których można kłaść już posadzkę.
W naszych budynkach montujemy energooszczędną stolarkę okienną PCV o wysokich parametrach. Używamy okien 3-szybowych w kolorze antracytowym z zewnątrz i białym w środku. Parapety wykonane są na wymiar z konglomeratu w białym kolorze, który jest trwały i pasuje do każdego wnętrza. Stosujemy także drzwi wejściowe o poprawionych parametrach pod względem izolacji i akustyki.
We wnętrzu ściany i sufit są wykończone płytami g/k, które są wstępnie zaszpachlowane i zeszlifowane pod malowanie. Budynek w środku posiada wszystkie niezbędne instalacje, a na zewnątrz wykończoną i pomalowaną elewację. Dach płaski jest zaizolowany 2 warstwami papy, posiada rynnę i obróbki blacharskie.
Wszystko to zawiera się już w standardzie deweloperskim wersji Energy +.
Dom energooszczędny w wersji „POD KLUCZ”
Standard wykończenia domu „Pod Klucz” to praktycznie budynek gotowy do wprowadzenia się. Wystarczy wyposażyć go tylko w meble ruchome takie jak łóżka, stół itp.
Posadzka wykończona jest kaflami lub odpornymi panelami winylowymi. Na koniec zakładamy białe listwy przypodłogowe. Wszystkie pomieszczenia mieszczące się w jednym module są w pełni wykończone już przed wyjazdem z hali. Wykonujemy je łącznie z oświetleniem, włącznikami i gniazdkami, wnętrze pomalowane jest na biało. Wykończony dom posiada drzwi wewnętrzne polskiego producenta. Montujemy zabudowy meblowe, a w łazienkach założony jest biały montaż. Pomieszczenia mokre są dodatkowo izolowane przed działaniem wody.
W standardzie wykończenia „Pod Klucz” wykonujemy kompletną kuchnię, łącznie z kafelkami ściennymi, oświetleniem blatu i sprzętami AGD.
Opcje dodatkowe do wyboru
W ofercie naszych Smartmodów posiadamy szereg opcji dodatkowych. Inwestor może wybrać kolor oraz wykończenie elewacji z 4 dostępnych materiałów. Używamy płyt fasadowych w dwóch jakościach oraz naturalnego drewna – deski ze świerku skandynawskiego lub thermososny. We wnętrzu oferujemy wstawienie kominka typu koza lub instalację alarmu. Oferujemy także montaż tarasów w opcji z deski drewnianej lub kompozytowej o wybranym kolorze.
Przedstawiona realizacja posiada oprócz tego elektryczne rolety zewnętrzne. Całość elewacji została w tym wypadku wykończona z płyty włókno-cementowej Equitone w dwóch kolorach wybranych przez inwestora.
Elastyczny proces budowy domu Smart-Mod
Rozumiemy problemy związane z budową własnego domu, dlatego staramy się jak najbardziej ułatwić cały proces. W przypadku wykończenia „Pod Klucz” konsultujemy z inwestorem wygląd wnętrza. Klient może z nami zmienić poszczególne elementy wyposażenia lub wybrać swoją kolorystykę. Jeżeli nasze standardowe rozwiązania to za mało pomagamy inwestorowi dojść do jego wymarzonej wizji domu.
Dofinansowanie na dom energooszczędny
Za dom energooszczędny według europejskiej normy ISO uznajemy już taki, który ma zapotrzebowanie na energię poniżej 70 kWh/m2 w ciągu całego roku. Jest to jedynie dolna granica określająca nowoczesne budownictwo. Aby zachęcić inwestorów do korzystania ze zrównoważonego budownictwa, powstał program dotacji rządowych promowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program oferuje dopłaty do kredytów hipotecznych dla inwestorów, którzy decydują się na budowę energooszczędnego obiektu. Inwestorom przysługuje dotacja rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego warto zastanowić się nad możliwością dofinansowania przed wyborem standardu w jakim wybudujemy dom.
Najnowsze komentarze