Portiernia to z reguły samowystarczalny budynek, znajdujący się przed wejściem do instytucji, będący miejscem pracy ochroniarza/ ochroniarzy. Przed zakupem portierni warto zorientować się, spośród jakich rozwiązań możemy wybierać i czym się one od siebie różnią. Im więcej informacji zbierzemy, tym bardziej świadoma będzie decyzja o zakupie portierni. Co zatem wybrać- portiernie kontenerowe, murowane czy modułowe? Każda z opcji ma swoje wady i zalety.

 

Portiernia murowana

Budowana tradycyjną techniką portiernia powstaje od podstaw w miejscu docelowym, więc jej kształt i wielkość może być dowolna, nie musi być warunkowana np. ograniczeniami transportowymi, jak w przypadku portierni modułowych czy kontenerowych.

Słabymi stronami tego rozwiązania są wysokie koszty i czas realizacji, brak możliwości ewentualnego przeniesienia lub przesunięcia budynku w sytuacji, gdy wymusza to na przykład zmiana miejsca wjazdu na chroniony teren. Oczywiście stróżówkę murowaną trzeba też zaprojektować i wybudować od podstaw na miejscu, co wiąże się z nieprzyjemnościami związanymi z samym placem budowy.

portiernia murowana

 

Portiernia kontenerowa

Jest to tanie i tymczasowe rozwiązanie dla inwestorów chcących w krótkim czasie postawić portiernię służącą pracy ochroniarzy. Ze względu na niezbyt skomplikowaną konstrukcję stróżówki kontenerowe szybko się buduje i jeszcze szybciej montuje. Niestety, niski koszt inwestycji przekłada się na rodzaj i jakość materiałów użytych do budowy. Wnętrze portierni jest zwykle dość ubogo wykończone, a instalacje elektryczne i hydrauliczne poprowadzone są w sposób widoczny na zewnątrz ściany. Ściany zewnętrzne wykonywane są z płyty obornickiej, a na podłodze położona jest przemysłowa wykładzina PCV. Całość prezentuje się nieestetyczne i tandetnie.

portiernia kontenerowa stróżówka modułowa

[ portiernia Guard L obok tymczasowej stróżówki kontenerowej ]

 

Korzyścią wynikającą z wykorzystania niedrogich materiałów wykończeniowych jest niski koszt ewentualnej wymiany elementów zniszczonych w wyniku eksploatacji. Portiernie kontenerowe są tanie, a jeszcze taniej można kupić portiernię używaną. W przypadku braku koncepcji na system ochrony trudnego terenu dobrą praktyką jest postawienie jednej lub dwóch używanych wartowni w różnych miejscach w celu najlepszego ustalenia gdzie takie obiekty powinny się znajdować i ile portierni jest potrzebnych. Jest to zdecydowanie największa ich zaleta, czyli mobilność. Po sprawdzeniu paru rozwiązań pozostaje wybudować lub zamówić modułową portiernię docelową. Minusem rozwiązania kontenerowego oprócz estetyki jest temperatura wewnątrz budki – portiernia latem szybko się nagrzewa, a zimą nie trzyma ciepła, co niestety nie wpływa korzystnie na komfort pracy stróża oraz na rachunki za energię elektryczną w związku z koniecznością ciągłej pracy kaloryferów. Cała wartownia zarówno z zewnątrz jak i wewnątrz sprawia wrażenie tymczasowego obiektu, a nie docelowego integralnego z całym kompleksem budynku.

portiernia przy kontenerze tymczasowym

[ portiernia Guard L obok tymczasowej stróżówki kontenerowej ]

 

Portiernia modułowa

Portiernia powstaje w ciągu dwóch miesięcy, w całości na hali produkcyjnej i gotowa przyjeżdża na miejsce posadowienia na naczepie TIRa. Montaż trwa jeden – dwa dni i portiernię od razu można użytkować.

Dodatkową zaletą jest możliwość zamówienia portierni całkowicie wyposażonej, począwszy od instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, przez blat do pracy zintegrowany z parapetem, po kompletne wyposażenie toalety włącznie z lustrem i szafami. Portiernia wygląda nowocześnie i estetycznie, nie tylko z zewnątrz, ale również w środku.

portiernia stróżówki producent smart-mod

[ stróżówka z toaletą dla jednej osoby – Guard S ]

 

Solidna drewniana konstrukcja modułu jest ocieplona wełną mineralną. Izolacja budynku pozwala utrzymać odpowiednią temperaturę przez cały rok. Wartownie wykonywane są z dobrej jakości materiałów, dzięki czemu są bardziej wytrzymałe na warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne czy eksploatację i użytkowanie przez pracowników. Innymi słowy wartownia modułowa jest tak samo trwała i solidna jak budynek wykonany metodą tradycyjną, a przy tym bardzo szybko montowany i możliwy do przeniesienia w inne miejsce.

Minusem wyboru portierni modułowej są ograniczenia wymiarów ze względu na transport – szerokość portierni nie będzie mogła przekroczyć szerokości transportowej, czyli około 3 metrów. Inwestorzy zazwyczaj potrzebują niewielkiego budynku mającego być miejscem pracy jednego lub dwóch stróży, więc ograniczenia co do szerokości nie stanowią jakiejś większej przeszkody. W sytuacji, w której jest potrzeba postawienia większej portierni, ograniczenie to można obejść w inny sposób – istnieje możliwość zamówienia portierni, która będzie zbudowana z dwóch modułów łączonych ze sobą na działce inwestora.

Portiernie z toaletą Guard L

[ portiernie z toaletą – Guard L ]

 

Portiernia modułowa Smart Mod Guard – oferta

Portiernie modułowe Smart-Mod Guard mają różne wymiary i powinny zaspokoić potrzeby większości klientów. W ofercie są stróżówki dla jednego i dwóch ochroniarzy, z toaletą, czy bez, a także z korytarzem przejściowym. Wszystkie wartownie cechuje nowoczesny design i wysokiej jakości kompleksowe wykończenie. Portiernie Smart-Mod Guard powstają na hali produkcyjnej, w pełni kontrolowanych warunkach. Wykonanie stróżówki, od momentu złożenia zamówienia, trwa około 8 tygodni. Oprócz standardowej instalacji, stróżówkę modułową jesteśmy w stanie uzbroić w dodatkowe przepusty do szaf RACK, SSP itp. czy instalację pod kamery, dodatkowe szlabany, zewnętrzne oświetlenie. Montaż wartowni na działce klienta odbywa się zazwyczaj w ciągu zaledwie jednego, maksymalnie dwóch dni, wówczas portiernia jest w pełni gotowa do użytkowania. Pomimo tak krótkiego okresu realizacji, jest to budynek równie trwały i solidny jak wartownia murowana, przy czym posiada możliwość późniejszego przestawienia jak portiernia kontenerowa.

portiernia projekt stróżówki indywidualnej

[ portiernia indywidualna na bazie wydłużonej wartowni Guard L ]

 

Zastosowanie modułów Smart-Mod Guard jest bardzo szerokie: doskonale sprawdzają się nie tylko jako portiernia, ale również jako budka parkingowa, wartownia, kiosk, stoisko sprzedaży, czy kasa biletowa.

 

Funkcjonalne rozwiązania portierni ułatwiają pracę i poprawiają bezpieczeństwo w chronionym obiekcie. Niemniej od funkcjonalności ważne jest również wrażenie estetyczne, ponieważ portiernia jest pierwszym budynkiem, jaki widzi osoba zamierzająca wejść na teren zakładu, zatem jej wygląd bezpośrednio wpływa na obiór wizualny całego obiektu. Portiernia Smart-Mod Guard, dzięki nowoczesnemu designowi oraz dbałości o detal, stanowi doskonałą wizytówkę całego kompleksu.

 

Jaka duża musi być portiernia ze względu na ilość ochroniarzy w niej pracujących?

Seria Smart-Mod Guard składa się z sześciu typów wartowni różnej wielkości. Przy wyborze wymiaru stróżówki istotne jest założenie z góry, ile osób będzie w niej pracować, ponieważ Kodeks pracy dokładnie określa wymaganą wielkość pomieszczenia pracy.

Zgodnie z § 19.2 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, na podstawie art. 237 Kodeksu pracy „powierzchnia i wysokość pomieszczeń pracy powinny zapewniać spełnienie wymagań bezpieczeństwa i higieny pracy, z uwzględnieniem rodzaju wykonywanej pracy, stosowanych technologii oraz czasu przebywania pracowników w tych pomieszczeniach. Na każdego z pracowników jednocześnie zatrudnionych w pomieszczeniach stałej pracy powinno przypadać co najmniej 13 m3 wolnej objętości pomieszczenia oraz co najmniej 2 m2 wolnej powierzchni podłogi (nie zajętej przez urządzenia techniczne, sprzęt itp.).“

Według § 2 pkt.4 rozporządzenia „pomieszczeniem stałej pracy” jest to pomieszczenie pracy, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika w ciągu jednej doby przekracza 4 godziny.

portiernia indywidualna stróżówka

[ portiernia indywidualna ]

 

Rodzaje stróżówek Smart-Mod Guard ze względu na ilość pracujących w niej ochroniarzy

Tak więc jeśli portiernia ma być przeznaczona do pracy dla jednego stróża, wymiary zewnętrzne budynku 2m x 2m wystarczą w zupełności, aby stworzyć komfortowe miejsce pracy. W takim wnętrzu umieścimy wygodne krzesło dla pracownika, a blat roboczy będzie miał odpowiednią wielkość, aby ustawić na nim np. monitor i wygodnie wypełniać raporty, czy wypisywać przepustki przy biurku. Takimi stróżówkami są modułu Guard XS i S [wc]

strozowka modulowa portiernia

[ najmniejsza stróżówka modułowa Guard XS ]

portiernie producent

[ stróżówka z toaletą dla jednej osoby Guard S ]

Kiedy teren chroniony, oprócz weryfikowania tożsamości osób, wymaga również patrolowania, tzw. „obchodu”, dobrym rozwiązaniem jest zatrudnienie dwóch ochroniarzy. Dzięki temu nawet podczas patrolu jeden z pracowników może być na miejscu i portiernia będzie nadal spełniała swoją funkcję. W takim wypadku należałoby rozważyć zakup większej portierni. Tu do procesu dokonywania wyboru dochodzi ważny czynnik – wielkość przestrzeni, jaką mamy do dyspozycji. Jeżeli teren jest niewielki, inwestor poszuka rozwiązania, które pozwoli postawić mały budynek, ale taki, w którym, zgodnie z przepisami, mogą pracować dwie osoby. Wówczas ważne jest maksymalne wykorzystanie minimalnej przestrzeni, aby każdy z ochroniarzy miał wygodne stanowisko pracy. Idealnymi portierniami dla dwóch ochroniarzy są moduły Guard M i L

wartownia strozowka na placu budowy portiernia

[ wartownia Guard M ]

strozowka portiernia z toaleta dla 2 osob

[ portiernia dla jednej osoby z toaletą – Guard L ]

Czasami portiernia nie ma być tylko stanowiskiem pracy ochroniarzy, ale również pełnić odrębne funkcje, posiadać dodatkowe pomieszczenie do przechowywania np: składzik, bądź wnętrze innego przeznaczenia lub wymagany jest korytarz przejściowy czy bramki. Stróżówka z przejściem to moduły Guard XL oraz portiernie indywidualne.

wartownie stróżówka przy wjeździe portiernia

[ wartownia z przejściem Guard XL ]

 

Czy potrzebuję zapewnić toaletę w wartowni?

Kolejnym kryterium jest: czy w wartowni powinna znajdować się toaleta? Oczywiście, gdy nie ma kanalizacji, a teren wokół jest już wykończony i podprowadzenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych jest niemożliwe to raczej nie będzie to portiernia z toaletą. Z drugiej strony, jeśli to jest jedyny budynek na działce jak np. Budka parkingowa, to trzeba by taką kanalizację już wykonać. Decyzja jednak o wartowni z toaletą lub nie, nie zależy tylko od woli inwestora. Stosownie do postanowień z art. 233, Kodeks pracy mówi:

„Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom odpowiednie urządzenia higieniczno-sanitarne oraz dostarczyć niezbędne środki higieny osobistej, a także zapewnić środki do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku.“

Kodeks pracy, art. 233

źródło: http://kodeks-pracy.org/X-bezpieczenstwo-i-higiena-pracy/profilaktyczna-ochrona-zdrowia

Natomiast Wymagania dla pomieszczeń i urządzeń sanitarnych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w rozdziale 4 mówią o odległości, w jakiej powinien znajdować się ustęp od stanowiska pracy.

„§ 25. 1. Ustępy powinny być zlokalizowane w odległości nie większej niż 75 m od stanowiska pracy. Odległość ta może być większa jedynie dla pracowników pracujących stale na otwartej przestrzeni, lecz nie powinna przekraczać 125 m od najdalszego stanowiska pracy.”

Rozporządzenie BHP, załącznik, rozdział 4

strozowka watrtownie portiernia

Z powyższego wynika, że jeżeli nasza portiernia jest usytuowana dalej, niż 75 metrów od najbliższej toalety, powinniśmy w projekcie portierni założyć toaletę. Warto jednak pamiętać, iż oprócz faktu, że ochroniarz nie oddala się od portierni w celach higienicznych jest jeszcze zaleta w postaci możliwości nalania wody do czajnika i zaparzenia sobie ciepłej herbaty lub kawy.

 

Portiernia – wyposażenie i wykończenie wnętrza

Co najczęściej  montuje się w stróżówce? Oprócz kontaktów i włączników świateł, często potrzebny jest także przełącznik szlabanu, gniazdo LAN, gniazdo telefoniczne, cały osprzęt do monitoringu kamer, włączniki świateł terenu, komputer, monitory itp. Należy również wziąć pod uwagę wygodę przyszłych pracowników, ponieważ ten zawód charakteryzują długie godziny pracy, zmiany po 12 godzin lub jeszcze dłuższe.

źródło:  15. Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie

Pomieszczenia pracy i ich wyposażenie powinny zapewniać pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy. W szczególności w pomieszczeniach pracy należy zapewnić oświetlenie naturalne i sztuczne, odpowiednią temperaturę, wymianę powietrza oraz zabezpieczenie przed wilgocią, niekorzystnymi warunkami cieplnymi i nasłonecznieniem, drganiami oraz innymi czynnikami szkodliwymi dla zdrowia i uciążliwościami.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP, Dział III, rozdział 1.

wnętrze portierni modułowej

[ wnętrze portierni modułowej indywidualnej na bazie Guard L ]

Pracownik z pewnością lepiej będzie wykonywał swoje obowiązki jeśli zapewnimy mu sprzyjające i dogodne warunki: odpowiednie oświetlenie, ogrzewanie i wentylację. Wentylacja grawitacyjna to najprostszy i najstarszy sposób wymiany powietrza.

źródło: § 32. Wymiana powietrza w pomieszczeniach pracy 

1.W pomieszczeniach pracy powinna być zapewniona wymiana powietrza wynikająca z potrzeb użytkowych i funkcji tych pomieszczeń, bilansu ciepła i wilgotności oraz zanieczyszczeń stałych i gazowych.

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów BHP, Dział III, rozdział 3.

Grzejniki elektryczne z termostatem są ważnym elementem wyposażenia portierni, gdyż szybko ogrzewają całą stróżówkę, a przy uzyskaniu odpowiedniej temperatury, sam się wyłączy. Przy stosowaniu wyłącznie wentylacji grawitacyjnej trzeba zwracać uwagę na to, by stolarka okienna nie była szczelna i umożliwiała napływ powietrza z zewnątrz: uchylone okno, otwarte nawiewniki okienne, naturalne nieszczelności budynku. Ponadto wewnątrz pomieszczenia musi być znacznie cieplej niż na zewnątrz, a różnica temperatur w ogrzewanym pomieszczeniu w porównaniu do temperatury powietrza zewnętrznego, musi być na tyle duża, że wytworzy się różnica ciśnień i powietrze zacznie się samodzielnie przemieszczać na zewnątrz.

portiernia z klimatyzacją

[ portiernia z klimatyzacją ]

Klimatyzacja typu split z funkcją chłodzenia i grzania to z pewnością dobry sposób na zapewnienie optymalnej temperatury przez cały rok. Klimatyzator montuje się na ścianie nieco poniżej sufitu, przez co nie zabiera on zbyt dużo przestrzeni użytkowej w stróżówce, zaś większa część urządzenia z elementami głośniejszymi umieszczana jest na zewnątrz portierni, na tylnej ścianie lub na dachu tak, aby portiernia nadal wyglądała estetycznie.

Każda portiernia Smart-Mod Guard posiada zintegrowany z oknem wygodny blat do pracy. W opcji dodatkowej istnieje możliwość zamówienia szaf na dokumenty, ubrania zmienne/buty lub odzież wierzchnią. Można również pomyśleć o możliwości podłączenia w portierni urządzeń niekoniecznie niezbędnych do pracy, ale z pewnością przydatnych takich jak czajnik elektryczny, kuchenka mikrofalowa, ładowarka do telefonu, mała lodówka na produkty spożywcze czy radio.

portiernia i szuflada podawcza w kasie biletowej

[ szuflada podawcza w kasie biletowej w stróżówce Guard M ]

Gotowa portiernia modułowa jest kompletnie wykończona wewnątrz: pełne instalacje elektryczną i wodno-kanalizacyjną, podłogę wyłożoną gresem, ściany wewnątrz pomalowane na biało dwiema warstwami białej farby.

 

Portiernia z toaletą

Portiernia z węzłem sanitarnym zawiera kompletnie wykończoną toaletę, wyposażoną w umywalkę z szafką, wewnątrz której znajduje się elektryczny podgrzewacz wody, kompakt WC, grzejnik elektryczny, a także lustro. Podłoga i ściana pod lustrem w toalecie wykończone są płytkami ceramicznymi.

Czasami zdarza się, że wymagania wymuszają jakąś modyfikację projektu np.: osobne wejście z zewnątrz, dodatkową toaletę czy budowę toalety z przedsionkiem, w którym montowana jest umywalka. Wówczas zmieniamy trochę plan koncepcji i nie stanowi to żadnego problemu.

 

Portiernia z korytarzem przejściowym 

Portiernia, która np. stoi przy parkingu lub służy ochroniarzom strzegącym plac budowy, czy w innych miejscach wymagających kontroli wjeżdżających i wyjeżdżających pojazdów, powinna mieć raczej możliwość montażu systemu do operowania szlabanem, niż korytarz przejściowy. Portiernia z takim korytarzem sprawdzi się przy obiektach wymagających kontroli personalnej, gdzie każda osoba, wchodząca i wychodząca, musi się przed ochroniarzem wylegitymować lub podpisać jakiś dokument. Można też zrobić zadaszone przejście poza obrębem portierni i wkomponować ją w dane zadaszenie. Dzięki takiemu rozwiązaniu pracownik ochrony może dokładniej wykonywać swoje obowiązki. Przy dużej ilości pracowników z przepustkami taka portiernia to nawet rozwiązanie bardziej optymalne.

portiernia wartownie z boku

[ wartownia Guard XL z korytarzem przejściowym ]

 

Portiernia – umiejscowienie na działce

W którym miejscu powinna zostać postawiona portiernia? Wszystko zależy od charakterystyki chronionego obiektu. Tam, gdzie wymagana jest stała kontrola i ścisły nadzór osób przemieszczających się, a cały teren musi być ogrodzony, portiernia powinna znajdować się przy każdym wjeździe, aby wzmocnić zabezpieczenie obiektu przed dostępem osób nieupoważnionych. Tereny budynków posiadających osobne wjazdy np. dla dostawców, również warto wyposażyć w dodatkową wartownię.

Jeżeli teren jest niewielki, ale do chronionego obiektu prowadzą dwa wjazdy, można rozważyć zakup większej portierni, będącej miejscem pracy dwóch ochroniarzy. Wówczas przy jednym z wjazdów stanie portiernia, a drugi wjazd można zabezpieczyć np. bramą, którą w razie potrzeby jeden z ochroniarzy może otworzyć. Miejsca nie wymagające wzmożonej kontroli osobistej można wyposażyć w system monitoringu, a portiernia będzie miejscem, z którego będzie można obserwować cały teren.

W przypadku szerokiego wjazdu, którym mogą poruszać się jednocześnie dwa samochody, nie trzeba rozważać kupna dwóch wartowni. Dobrym rozwiązaniem jest większa portiernia usytuowana po środku wjazdu, dzięki czemu możliwa będzie obsługa całego przejazdu z jednej stróżówki. Taka portiernia powinna być jednak dobrze zabezpieczona przed zniszczeniem, ponieważ bywają sytuacje, że niedomknięte drzwi naczepy tira potrafią mocno uszkodzić stróżówkę usytuowaną pomiędzy pasami ruchu.

 

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!