Od połowy 2015 roku nowelizacja prawa budowlanego dała możliwość stawiania domki bez pozwolenia na budowę o powierzchni zabudowy do 35m2. Od tamtej pory trend budowy małych domków letniskowych na weekendowe wypady rozwija się dość prężnie. Dzięki temu nasza firma zrealizowała już wiele takich domów na zgłoszenie. Poniżej przedstawimy 6 projektów domów do 35m2, które umieściliśmy w naszej stałej ofercie.

Domki bez pozwolenia – czy i kiedy możemy postawić dom na zgłoszenie?

Zanim przejdziemy do projektów, warto ustalić jakie warunki domki muszą spełniać, aby można je było postawić na działce bez pozwolenia na budowę. Obowiązujące w polskim Prawie Budowlanym przepisy pozwalają na budowę budynku rekreacji indywidualnej na zgłoszenie, jednak pod warunkiem spełnienia kilku przesłanek:

 • domek letniskowy, tzw. budynek rekreacji indywidualnej musi być budynkiem parterowym wolnostojącym
 • domek może posiadać antresolę otwartą, ale nie może posiadać piętra ani piwnicy.
 • powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35m2– mówimy tutaj o obrysie zewnętrznych ścian budynku
 • na każde 500 m2 działki może zostać postawiony maksymalnie jeden taki budynek

Są to tylko główne założenia. Dokładne przepisy jakim podlega domek bez pozwolenia na budowę opiszemy w osobnym artykule na temat prawa budowlanego.

Domki bez pozwolenia do 35m kwadratowych – jaki mamy wybór?

Oferta Smart Mod zawiera różnorodne projekty, które spełniają ww. wymagania Prawa Budowlanego, dotyczące budowy domu na zgłoszenie. Pomysły na zagospodarowanie tak niewielkiej przestrzeni są zróżnicowane, a każdy z domów posiada swoje atuty. Nasze domki charakteryzują się nowoczesnym designem i maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Domki do 35m2 występują zarówno w ofercie modułów serii Apartament jak i serii Kempingowe. W zależności od wymagań inwestora moduły mogą być wykonane w wersji deweloperskiej lub w pełni wykończone z łazienką i kuchnią. Gotowe Smartmody przewozimy na działkę w postaci jednego lub dwóch modułów.

Domki bez pozwolenia na budowę z serii Apartament 

Spośród Apartamentów Smart-Mod wyróżniamy trzy projekty o powierzchni zabudowy 35 m2 i każdy z nich może być postawiony jako dom bez pozwolenia. Dzięki solidnej drewnianej konstrukcji, aluminiowej stolarce okiennej, a także izolacji wełną mineralną grubości 20cm w podłodze i w dachu oraz 15 cm w ścianach, z domu letniskowego można komfortowo korzystać nie tylko latem, ale również i zimą. Wysokość wnętrza w takim domu modułowym wynosi 2,2m.

Domek letniskowy Apartament 35

domek letniskowy bez pozwolenia plan domku letniskowego na zgłoszenie

Pierwszym domkiem na zgłoszenie jest budynek jednomodułowy Apartament 35. Domek ma prostokątny kształt o wymiarach 2,9m x 11,75m. We wnętrzu mieszczą się 2 sypialnie po obu stronach domu, łazienka z prysznicem i przeszklony salon z aneksem kuchennym. W niektórych realizacjach klienci decydują się na powiększenie salonu kosztem jednej sypialni. Wysokość wnętrza to 2,2m, natomiast wysokość całego budynku (bez fundamentów) to 2,9m. Pomimo niewielkich wymiarów, jest to komfortowy i przestronny domek letniskowy.

domki letniskowe modułowe bez pozwolenia na budowę

[ domek letniskowy Apartament 35 ]

 

Domek modułowy ze skośnym dachem – Apartament 35A

domek letniskowy z dwoma sypialniami

Ze względu na częste zapisy w warunkach zabudowy o skośnym dachu, powstał dom modułowy Apartament 35A. Domek ma wymiary 3,5m x 10m i wysokość 4m. Budynek zostaje przywieziony na działkę na niskopodwoziowej naczepie TIRa stąd istotną sprawą jest dokładne sprawdzenie możliwości dojazdu. Apartament 35A łączy ze sobą nowoczesny design prostej formy budynku i tradycyjną architekturę w postaci dachu skośnego o kącie 35’, pokrytego blachą na rąbek stojący. Wygląd zewnętrzny domu modułowego wpisuje się w panujące obecnie trendy architektoniczne. Domek występuje w dwóch wersjach: z jedną i dwiema sypialniami. Niezależnie od wersji domek posiada łazienkę z prysznicem i salon z widoczną konstrukcją drewnianą domku.

salon w domku letniskowym na zgłoszenie

domek letniskowy na zgłoszenie w 2 wersjach

Domek letniskowy z wyjściem na górny taras – Apartament 35B

domek na zgłoszenie z tarasem na dachu przekrój domku bez pozwolenia

Zanim zdecydujemy się na domek letniskowy z wyjściem na górny taras, warto upewnić się, czy ten projekt zostanie sklasyfikowany w naszym urzędzie na domek bez pozwolenia. Mimo że nasz Apartament 35B wygląda jakby miał dwie kondygnacje, górne piętro jest zabudowanym wyjściem na taras i wysokość pomieszczenia nie przekracza tam 1,80 m. Dzięki takiemu zabiegowi udało się postawić ten dom bez pozwolenia na budowę. Wymiary domu są takie jak w standardowym Apartamencie 35, czyli 2,9m x 11,75m. Wysokość budynku to jednak 5,5m.

Powierzchnia zabudowy wynosi tylko 35 m2, jednak wnętrze zostało tak zaprojektowane, aby wraz z górnym i dolnym tarasem stworzyć wygodną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową.

domki letniskowe modułowe bez pozwolenia na zglłszenie 35b

domek letniskowy z wyjściem na taras na dachu Apartament 35B ]

Domki bez pozwolenia na budowę serii Kempingowe

W ofercie domów modułowych Smart-Mod znajdują się również domki kempingowe, które można postawić na zgłoszenie. W standardzie domki te są głównie przeznaczone na okres letni, gdyż są ocieplone wełną mineralną grubości 7,5 cm w podłodze, dachu i w ścianach. Można jednak zamówić je także w wersji całorocznej z izolacją 15 cm w ścianach oraz 20 cm w podłodze i dachu. Wersja całoroczna obejmuje również grzejniki elektryczne oraz trzyszybową stolarkę okienną PCV. Domy te przywożone są na działkę na naczepie TIRa w dwóch modułach i łączone są ze sobą na miejscu. Wysokość wnętrza wynosi 2,4m.

Domek kempingowy o powierzchni 30m kwadratowych

domek letniskowy do 30m2 plan małego domku letniskowego z 2 sypialniami

Kempingowy 30 jest najmniejszym domkiem z tutaj omawianych. Projekt powstał na potrzeby ośrodka kempingowego w Danii, gdzie warunkiem było zmieszczenie 2 sypialni w komfortowym domku. Dodatkowo nie mogliśmy przekroczyć 30m2 powierzchni zabudowy. Domek składa się z dwóch modułów o łącznych wymiarach zabudowy 5,5m x 5,4m. Posiada wspomniane 2 małe sypialnie, łazienkę z prysznicem, relatywnie dużą kuchnię i salon.

Domki posiadają elewację drewnianą, a wnętrze wykończone jest w wysokim standardzie Smartmodów.

domek kempingowy drewniany modułowy bez pozwolenia na budowę

[ domki Kemping 30 na polu kempingowym Roskilde w Danii ]

 

Domek bez pozwolenia – Kemping 35

domek kempingowy o powierzchni 35m2

Trzydziestopięciometrowy dom bez pozwolenia na budowę – domek kempingowy 35 składa się z dwóch modułów o łącznych wymiarach zabudowy 5,8m x 5,8m. Projekt został stworzony z myślą o osobach ceniących sobie wyższy standard wypoczynku. Komfortowo rozplanowane wnętrze z wysokimi przeszkleniami zawiera przestronny salon z częścią jadalną i otwartą kuchnią, wygodną sypialnię oraz łazienkę z dużym prysznicem. Domek można też zaaranżować tak, aby posiadał 2 sypialnie – podobnie jak wyżej opisany domek Kempingowy 30

plan domku rekreacji indywidualnej do 35m2

Domek kempingowy z tarasem i antresolą

domek kempingowy bez pozwolenia na budowę rzut domku na zgłoszenie

Trzecią propozycją domku bez pozwolenia na budowę do 35m2 z serii Kempingowe jest domek kempingowy 35L. Rzut domu przypomina literę L i jest tak zaaranżowany, że na jego dopełnienie składa się przestronny zintegrowany taras zadaszony pergolą. Wewnątrz budynku znajdują się dwie sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienka z kabiną prysznicową. Budynek wraz z tarasem ma wymiary 5,9m x 8,8m.

domek kempingowy z tarasem i pergolą bez pozwolenia

[ domki kempingowe przy stadninie koni niedaleko Gdańska ]

 

Standard wykończenia domków bez pozwolenia na budowę 

Dom do 35m2 zarówno z serii Apartament jak i Kempingowe można zamówić jako w pełni wyposażony i gotowy do użytkowania domek. Wyposażenie jest wykonane w wysokim standardzie i obejmuje:

 • instalację elektryczną ze światłami w technologii LED, gniazdami, włącznikami, grzejnikami I bojlerem,
 • instalację wodno-kanalizacyjną wraz z kompletnym “białym montażem”,
 • wyłożenie paneli “szwedzkich” w sypialniach i w salonie, płytek ceramicznych w łazience.
 • w pełni wykończoną kuchnię ze sprzętami AGD

domek kempingowy kuchnia i łazienka domek bez pozwolenia na budowę

Wybór materiału elewacyjnego i kolorystyki pozwala dopasować dom na zgłoszenie do działki i otoczenia, a także wykreować niepowtarzalny charakter powstającego kompleksu. W naszej ofercie korzystamy z drewna elewacyjnego (modrzew syberyjski lub świerk skandynawski), płyt włókno-cementowych (marki Equitone) oraz malowanych płyt cementowo-drzazgowych.

salon w domku kempingowym domek bez pozwolenia na budowę

[ wykończenie domku kempingowego Kemping 30 ]

 

Domki bez pozwolenia na budowę to znacznie mniej formalności

Różnica w ilości formalności między budynkiem na zgłoszenie i na pozwolenie budowlane jest wielka. Ilość dokumentów jakie trzeba przedstawić w urzędzie ogranicza się do oświadczenia, prostego szkicu i lokalizacji obiektu.

Przy pozwoleniu na budowę musimy przedstawić wielobranżowy projekt budowlany w 4 egzemplarzach i przejść dużo więcej procedur. Wiąże się to również z wyższymi kosztami samego projektu budowlanego, który oprócz architekta opracowują również inni branżyści. Dokładne różnice przedstawimy w szczegółowym artykule poświęconym temu tematowi.

Domki bez pozwolenia – proces w urzędzie 

Aby zgłosić budynek rekreacji indywidualnej, należy złożyć formularz zgłoszeniowy w miejscowym starostwie lub w urzędzie miasta na prawach powiatu, w wydziale architektoniczno-budowlanym. Zgłoszenie powinno zawierać określenie, zakres i sposób wykonywania robót oraz przewidziany termin rozpoczęcia.

Do zgłoszenia należy dołączyć:

 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • szkice lub rysunki obrazujące zamierzenie budowlane, czyli mapka terenu z zaznaczonym usytuowaniem obiektu, rzut i elewacje,
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Po złożeniu formularza należy odczekać 21 dni – jest to czas dla starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu) na faktyczną i prawną ocenę zgłoszenia – jeżeli w tym czasie nie wniesie sprzeciwu, to wówczas jest to jednoznaczne ze zgodą – tzw. “zasada milczącej zgody” i uprawnia do rozpoczęcia robót. Organ administracji architektoniczno-budowlanej może również przed upływem 21 dni wydać zaświadczenie o braku sprzeciwu, jednoznaczne z uprawnieniem do rozpoczęcia budowy domu na zgłoszenie.

Filmy z przykładowych montaży domów modułowych serii Apartament:

i serii Kempingowe:

 

 

 

Domki bez pozwolenia – często zadawane pytania:

Jak duży może być domek bez pozwolenia?

Domek bez pozwolenia na budowę może mieć maksymalnie 35m2 zabudowy, nie może być podpiwniczony ani piętrowy. Wysokość domku bez pozwolenia nie jest ograniczona (jedyny wyjątek dotyczy domków na rodzinnych ogródkach działkowych ROD)

Czy mogę postawić domek bez pozwolenia na działce rolnej?

Najlepiej dowiedzieć się w Starostwie do którego należy działka. Wszystko zależy od Miejscowego Planu Zagospodarowania MPZP i Warunków Zabudowy WZ. Warto wiedzieć, że grunty klasy IV -VI można dość łatwo przekształcić, a I-III są dużo trudniejsze i warto takie omijać.

Jaki domek można postawić bez pozwolenia?

Nie jest istotne jaką technologię wybierzemy, czy będzie to dom murowany, szkielet drewniany czy dom modułowy. Należy jednak pamiętać, że dużo lepszy energetycznie będzie domek modułowy lub szkieletowy, gdyż izolacja zamontowana jest pomiędzy konstrukcję. Dzięki temu ściany są węższe i zyskujemy większe pomieszczenia przy tej samej ograniczonej powierzchni zabudowy wynoszącej 35m2.

Czy można postawić domek holenderski bez pozwolenia?

Można tylko pod warunkiem, że mamy do czynienia z powierzchnią zabudowy mniejszą niż 35m2. Nie ważne jest czy domek ma koła czy nie i tak podlega pod prawo budowlane i musi zostać zgłoszony lub przechodzić proces pozwolenia na budowę. Należy pamiętać, że domek holenderski jest bardzo słabo ocieplony i wykonany z dużo mniej trwalszych materiałów niż tradycyjne czy modułowe domki.

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!