Od połowy 2015 roku nowelizacja prawa budowlanego dała możliwość stawiania domki bez pozwolenia na budowę o powierzchni zabudowy do 35m2. Od tamtej pory trend budowy małych domków letniskowych na weekendowe wypady rozwija się dość prężnie. Dzięki temu nasza firma zrealizowała już wiele takich domów na zgłoszenie. W tym artykule opiszemy wszystkie projekty domów do 35m2, które posiadamy w naszej stałej ofercie.

Zanim przejdziemy do projektów, warto ustalić jakie warunki domki muszą spełniać, aby można je było postawić na działce bez pozwolenia na budowę.

 

Co to znaczy dom bez pozwolenia?

Dom bez pozwolenia jest to uproszczona procedura budowlana okrojona o wiele formalności, które posiada pozwolenie na budowę. Obowiązujące w polskim Prawie Budowlanym przepisy pozwalają na budowę budynku rekreacji indywidualnej na zgłoszenie, jednak pod warunkiem spełnienia kilku przesłanek:

 • domek letniskowy, tzw. budynek rekreacji indywidualnej musi być budynkiem parterowym wolnostojącym (nie może mieć piwnicy, poddasza użytkowego ani piętra) i nie może być połączony z innym budynkiem.
 • domek może posiadać antresolę otwartą, ale nie może posiadać piętra ani piwnicy.
 • powierzchnia zabudowy nie może przekraczać 35m2– mówimy tutaj o obrysie zewnętrznych ścian budynku. Jak go ocieplimy, to powiększamy
 • na każde 500 m2działki może zostać postawiony maksymalnie jeden taki budynek

Są to tylko główne założenia. Dokładne przepisy, jakim podlega domek bez pozwolenia na budowę opisaliśmy w artykule o domu na zgłoszenie TUTAJ.

 

 

Jak duży dom bez pozwolenia?

Zgodnie z Artykułem 29.1 Prawa budowlanego wynika, że każdy dom jednorodzinny, którego obszar oddziaływania mieści się na działce możemy postawić bez pozwolenia na budowę. Warto jednak pamiętać, że procedura zgłoszenia dla domków rekreacyjnych do 35m2, a domków powyżej tej powierzchni różni się diametralnie i tak jak dla dużych domków jednorodzinnych potrzebujemy całego projektu budowlanego wykonanego przez wielu branżystów, tak na zgłoszenie wystarczy nam szkic tego, co chcemy postawić.

„Art. 29.1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:(….)
1a) wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
(…)
2a) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej, rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy czym liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać jednego na każde 500 m2 powierzchni działki; (…)”

źródło: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU19940890414/U/D19940414Lj.pdf

Gdzie można postawić domki bez pozwolenia?

Cokolwiek stawiamy na naszej działce, podlega to lokalnym wytycznym. Takimi wytycznymi jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), który określa charakter danej działki. Taki plan można znaleźć na stronach Urzędu Gminy pod który nasza działka podlega. Jeżeli nie ma MPZP, to trzeba sprawdzić, czy nasza działka posiada Warunki Zabudowy (WZ). Jak sami nie możemy tego znaleźć, warto udać się do Urzędu Gminy do wydziału Architektury i dowiedzieć się o zapisy działki.

Czemu jest to ważne?

Ponieważ MPZP lub WZ określa co dokładnie możemy postawić na naszej działce, czy jest pod zabudowę mieszkaniową, rekreacyjną, usługową czy są to tereny rolne, jaki dach (kąt, kolor, materiał) musi mieć nasz dom, jaką elewację itd.

Trzeba wiedzieć, że nie można wszędzie postawić domu bez pozwolenia. Działka na której taki dom chcemy postawić musi posiadać odpowiednie zapisy w MPZP lub Warunki Zabudowy. Należy udać się do Urzędu Gminy do Wydziału Architektury, aby dowiedzieć się, czy możemy taki dom postawić i jak on powinien wyglądać.

Jeżeli działka nie ma MPZP i WZ trzeba wystąpić o Warunki Zabudowy. Warto wtedy wiedzieć i poinformować urzędnika co by się chciało postawić, aby Warunki Zabudowy były przygotowane możliwie w oparciu o to, czego my chcemy, a nie o to, co się urzędnikowi wydaje.

domki letniskowe modułowe na zgłoszenie

Domki bez pozwolenia krok po kroku

Aby postawić domki bez pozwolenia na budowę do 35m2 należy:

1.     Sprawdzić w Internecie na stronie gminy, czy nasza działka posiada MPZP lub WZ (patrz wyżej)

2.     Kupić Mapę do Celów Informacyjnych

3.     Przygotować i złożyć wniosek o zgłoszenie domu rekreacji indywidualnej do 35m2. Wniosek zawiera:

 • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
 • szkice lub rysunki obrazujące zamierzenie budowlane, czyli mapka terenu z zaznaczonym usytuowaniem obiektu, rzut i elewacje,
 • wypełniony jednostronicowy wniosek
 • dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

4.     Odczekać 21 dni.

 

Od kiedy można budować dom bez pozwolenia?

Od złożenia wniosku musimy odczekać 21 dni. Jest to czas dla starosty (lub prezydenta miasta na prawach powiatu) na faktyczną i prawną ocenę zgłoszenia – jeżeli w tym czasie nie wniesie sprzeciwu, to wówczas jest to jednoznaczne ze zgodą – tzw. “zasada milczącej zgody” i uprawnia do rozpoczęcia robót.

Organ administracji architektoniczno-budowlanej może również przed upływem 21 dni wydać zaświadczenie o braku sprzeciwu, jednoznaczne z uprawnieniem do rozpoczęcia budowy domu na zgłoszenie

 

Gdzie zgłosić budowę domu bez pozwolenia?

Samej budowy domu nie zgłaszamy nigdzie. Przy budowie domu z projektem budowlanym musimy zgłosić prace w nadzorze i robić wpisy do dziennika budowy. Przy realizacji domu bez pozwolenia można zacząć budowę 21 dni od złożenia wniosku w Urzędzie. Przy tej procedurze nie trzeba też czekać 2 tygodni na uprawomocnienie się projektu jak to jest przy pozwoleniu na budowę.

 

Domki bez pozwolenia do 35m kwadratowych – jaki mamy wybór?

Oferta Smart Mod zawiera różnorodne projekty domów modułowych, które spełniają ww. wymagania Prawa Budowlanego, dotyczące budowy domu na zgłoszenie. Pomysły na zagospodarowanie tak niewielkiej przestrzeni są zróżnicowane, a każdy z domów posiada swoje atuty. Nasze domki charakteryzują się nowoczesnym designem i maksymalnym wykorzystaniem dostępnej przestrzeni. Domki bez pozwolenia o powierzchni zabudowy do 35m2 występują w ofercie modułów serii Apartament, Kempingowe, czy Sleep-Box. W zależności od wymagań inwestora moduły mogą być wykonane w wersji deweloperskiej lub w pełni wykończone z łazienką i kuchnią. Gotowe Smartmody przewozimy na działkę w postaci jednego lub dwóch modułów.

Spośród modułów Smart Mod wyróżniamy jedenaście propozycji projektów o powierzchni zabudowy do 35 m2 i każdy z nich może być postawiony jako dom bez pozwolenia. Dzięki solidnej drewnianej konstrukcji, aluminiowej stolarce okiennej, a także izolacji wełną mineralną grubości 20cm w podłodze i w dachu oraz 15 cm w ścianach, z Apartamentu letniskowego lub domku Sleepbox można komfortowo korzystać nie tylko latem, ale również i zimą. Wysokość wnętrza w takim domu modułowym wynosi 2,2m. Domki kempingowe w podstawowej wersji ocieplenia 7,5cm wełny mineralnej w ścianach, dachu i podłodze, przeznaczone są do użytkowania letniskowego. W opcji z dociepleniem (20cm wełny w ścianach, dachu i podłodze) można je eksploatować całorocznie. Opcja posiada dodatkowo grzejniki elektryczne. Wysokość wnętrza w serii domków kempingowych wynosi 2,4m. Stosowana w kempingach stolarka okienna to PCV dwuszybowe. Dzięki możliwości zamówienia tarasu dowolnej wielkości można w łatwy sposób powiększyć i urozmaicić przestrzeń wypoczynkowo-rekreacyjną domku letniskowego lub kempingowego.

 

Domek letniskowy z wyjściem na górny taras – Apartament 35B

domki bez pozwolenia apartament 35b

Zanim zdecydujemy się na domek letniskowy z wyjściem na górny taras, warto upewnić się, czy ten projekt zostanie sklasyfikowany w naszym urzędzie na domek bez pozwolenia. Mimo że nasz Apartament 35B wygląda jakby miał dwie kondygnacje, górne piętro jest zabudowanym wyjściem na taras i wysokość pomieszczenia nie przekracza tam 1,80 m. Dzięki takiemu zabiegowi udało się postawić ten dom bez pozwolenia na budowę. W pomieszczeniu górnym powstała dodatkowa sypialnia, a przestrzeń za schodami została wykorzystana na umieszczenie szafy garderobianej. Wymiary domu to 2,9m x 11,75m, wysokość – 5,5m.

Powierzchnia zabudowy wynosi tylko 35 m2, jednak wnętrze zostało tak zaprojektowane, aby wraz z górnym i dolnym tarasem stworzyć wygodną przestrzeń rekreacyjno-wypoczynkową.

domki bez pozwolenia

domek letniskowy z wyjściem na taras na dachu Apartament 35B ]

 

Domek modułowy ze skośnym dachem – Apartament 35A

domek letniskowy na zgłoszenie w 2 wersjach

Ze względu na częste zapisy w warunkach zabudowy o skośnym dachu, powstał dom modułowy Apartament 35A. Domek ma wymiary 3,5m x 10m i wysokość 4m. Budynek zostaje przywieziony na działkę w całości jako jeden element, na niskopodwoziowej naczepie TIRa, stąd istotną sprawą jest dokładne sprawdzenie możliwości dojazdu. Apartament 35A łączy ze sobą nowoczesny design prostej formy budynku i tradycyjną architekturę w postaci dachu skośnego o kącie 35’, pokrytego blachą na rąbek stojący. Wygląd zewnętrzny domu modułowego wpisuje się w panujące obecnie trendy architektoniczne. Domek występuje w dwóch wersjach: z jedną i dwiema sypialniami. Niezależnie od wersji domek posiada łazienkę z prysznicem i salon z widoczną konstrukcją drewnianą dachu.

salon w domku letniskowym na zgłoszenie

 

Domek letniskowy z dachem dwuspadowym – Sleepbox 35A

domki bez pozwolenia sleep-box 35

SleepBox 35A jest następną propozycją domku letniskowego z dachem dwuspadowym. Charakterystycznym elementem wyróżniającym projekt jest box sypialniany – wykusz wysunięty na około 80cm poza obręb budynku. Box w całości zaizolowany jest wełną grubości 15cm, wykończony od wewnątrz płytą meblową. Oprócz miejsca na podwójny materac o szerokości 140cm, jest 15cm przestrzeni na odłożenie książki czy telefonu. Pod częścią sypialną wykuszu znajdują się dwie pojemne szuflady. Dodatkowym elementem poprawiającym komfort użytkowania są dwie lampki zamontowane w suficie boxu. Wyjątkowym elementem jest wielkoformatowe przeszklenie, zajmujące praktycznie całą ścianę wykuszu, łączące wnętrze domku z otaczającą naturą. Utworzenie bardziej prywatnej przestrzeni zapewni zintegrowana roleta zasłaniająca całe okno. Ponadto box posiada zasłonkę oddzielającą łóżko od wnętrza modułu. Wymiary domu: 3,5m (+0,8m box) x 10m.

dom bez pozwolenia salon

 

Domek letniskowy Apartament 35

domki bez pozwolenia apartament 35

Kolejnym domkiem bez pozwolenia jest budynek jednomodułowy Apartament 35. Domek ma prostokątny kształt o wymiarach 2,9m x 11,75m. We wnętrzu mieszczą się 2 sypialnie po obu stronach domu, łazienka z prysznicem i przeszklony salon z aneksem kuchennym. Obie sypialnie posiadają wnęki pod zabudowę szaf. Niektórzy klienci decydują się na powiększenie salonu kosztem jednej sypialni. Wysokość wnętrza to 2,2m, natomiast wysokość całego budynku (bez fundamentów) to 2,9m. Pomimo niewielkich wymiarów, jest to komfortowy i przestronny domek letniskowy.

domki letniskowe modułowe na zgłoszenie

domek letniskowy Apartament 35 ]

 

Domek letniskowy Sleepbox 35

domki bez pozwolenia sleep-box 35

Wykusz zastosowany w serii Sleep-Box umożliwił zwiększenie komfortu wypoczynku dzięki powiększeniu salonu, przy zachowaniu tej samej ilości miejsc noclegowych. W tej wersji przearanżowaliśmy wnętrze apartamentu powiększając nieco łazienkę i aneks kuchenny. W salonie udało wydzielić się też dwie wyraźne strefy- wypoczynkową z narożną sofa i jadalnię.

Oprócz salonu z aneksem kuchennym, łazienki i wykuszu sypialnianego w domku Sleep-box 35 znajduje się niewielka sypialnia dla dzieci z narożnym oknem. Domek letniskowy ma wymiary 2,9m (+0,8m box) x 11,75m i wysokość 2,9m. Wysokość wnętrza wynosi 2,2m.

domki bez pozwolenia Sleepbox wnętrze

 

Domek kempingowy z tarasem – Kemping 35L

domki bez pozwolenia domek kempingowy 35l

Innym domkiem, który można postawić bez pozwolenia na budowę jest domek kempingowy 35L. Rzut domu przypomina literę L i jest tak zaaranżowany, że na jego dopełnienie składa się przestronny zintegrowany taras zadaszony pergolą. Wewnątrz budynku znajdują się dwie sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym oraz łazienka z kabiną prysznicową. Budynek wraz z tarasem ma wymiary 5,9m x 8,8m. Wysokość wnętrza w domkach kempingowych wynosi 2,4m.

domki modułowe kempingowe letniskowe

domki kempingowe przy stadninie koni niedaleko Gdańska ]

  

Domki bez pozwolenia – Kemping 35

domki bez pozwolenia domek kempingowy 35

Trzydziestopięciometrowy dom bez pozwolenia na budowę – domek kempingowy 35 składa się z dwóch modułów o zewnętrznych wymiarach 5,9m x 6,3m. Projekt został stworzony z myślą o osobach ceniących sobie wyższy standard wypoczynku. Komfortowo rozplanowane wnętrze z wysokimi przeszkleniami zawiera przestronny salon z częścią jadalną i otwartą kuchnią, wygodną sypialnię oraz łazienkę z dużym prysznicem. Wysokość wnętrza w domkach kempingowych wynosi 2,4m.

wizualizacja domki kempingowe

 

Domek kempingowy o powierzchni 30m kwadratowych

domki bez pozwolenia domek kempingowy 30

Projekt powstał na potrzeby ośrodka kempingowego w Danii, gdzie warunkiem było zmieszczenie 2 sypialni w komfortowym domku, którego powierzchnia nie mogła przekroczyć 30m2. Domek składa się z dwóch modułów o łącznych wymiarach zabudowy 5,5m x 5,4m. Posiada wspomniane 2 małe sypialnie, łazienkę z prysznicem, relatywnie dużą kuchnię i salon. Pokoje zamykane są drzwiami przesuwnymi z kasetą do zabudowy w ścianie, aby ograniczyć niepotrzebne zajmowanie przestrzeni wnętrza.

domek kempingowy holenderskie drewniane modułowy na zgłoszenie

domki Kemping 30 na polu kempingowym Roskilde w Danii ]

 

Domek letniskowy Apartament 25

domki bez pozwolenia apartament 25

Apartament 25 to niewielki domek letniskowy z jedną sypialnią, łazienką i pokojem dziennym z aneksem kuchennym. Wnętrze łączy się z otaczającym krajobrazem dzięki dużym przeszkleniom ścian pokoju dziennego, wizualnie wprowadzając elementy otoczenia do środka, co dodatkowo powiększa optycznie wnętrze domku. Ponadto dzięki zastosowaniu szafek wnękowych i paneli drewnianych na ścianach, wnętrze zostało maksymalnie zagospodarowane, jest komfortowe i bardzo funkcjonalne. Moduł ma wymiary 2,9m x 9m i wysokość wnętrza 2,2m.

domki letniskowe modulowe

 

Domek letniskowy Sleep-box 25

domki bez pozwolenia sleep-box 25

Sleep-box 25 jest najmniejszym domkiem letniskowym z tej serii. Wewnątrz znajduje się salon z aneksem kuchennym i przeszklonym wyjściem na taras, łazienka z kabiną prysznicową oraz box sypialniany z miejscem na dwuosobowy materac. Dzięki temu, że box stanowiący miejsce do spania nie zabiera niepotrzebnie przestrzeni użytkowej, zyskujemy przestronny salon, w którym oprócz zabudowy kuchennej oraz części jadalnianej ze stołem i krzesłami zmieści się również sofa, co daje możliwość stworzenia kolejnego miejsca do spania. Wymiary modułu to 2,9m (+08m box) x 9m, wysokość 2,9m, wysokość wnętrza 2,2m. Sleep-box jest nowoczesną propozycją dla osób ceniących wygodę i funkcjonalność we wnętrzu.

wnętrze nowoczesnego domku letniskowego sleepbox

Domek kempingowy – Kemping 17

domek bez pozwolenia kemping 17

Najmniejszy spośród oferty domek kempingowy to budynek o wymiarach 3m x 5,6m, który we wnętrzu zawiera pokój z aneksem kuchennym oraz łazienkę z kabiną prysznicową. Wysokość wnętrza w tym modelu wynosi 2,4m. Pomimo niewielkiej powierzchni, w kempingu 17 znaleźliśmy miejsce na wszystkie niezbędne urządzenia AGD, zabudowę kuchenną, jak również kompletnie wyposażoną łazienkę. Kemping 17 został zaprojektowany z myślą o osobach ceniących swoją własną przestrzeń. Ta wersja domku na zgłoszenie jest też idealnym wyborem, gdy mamy spore ograniczenia miejsca pod zabudowę na naszej działce lub gdy chcemy uzupełnić istniejący kompleks wypoczynkowy o dodatkowe pokoje.

domek kempingowy modułowy

 

Standard wykończenia domków bez pozwolenia na budowę 

Dom do 35m2 zarówno z serii Apartament, Sleepbox jak i Kempingowe można zamówić jako w pełni wyposażony i gotowy do użytkowania domek. Wyposażenie jest wykonane w wysokim standardzie i obejmuje:

 • instalację elektryczną ze światłami w technologii LED, gniazdami, włącznikami, grzejnikami I bojlerem,
 • instalację wodno-kanalizacyjną wraz z kompletnym “białym montażem”,
 • wyłożenie paneli “szwedzkich” w sypialniach i w salonie, płytek ceramicznych w łazience.
 • w pełni wykończoną kuchnię z urządzeniami AGD

salon w domku kempingowym

Wybór materiału elewacyjnego i kolorystyki pozwala dopasować dom na zgłoszenie do działki i otoczenia, a także wykreować niepowtarzalny charakter powstającego kompleksu. W naszej ofercie korzystamy z trwałego drewna elewacyjnego (modrzew syberyjski lub świerk skandynawski), płyt włókno-cementowych (marki Equitone) oraz malowanych płyt cementowo-drzazgowych Cetris.

domek kempingowy kuchnia i łazienka

wykończenie domku kempingowego Kemping 30 ]

 

Filmy z przykładowych montaży domów modułowych serii Apartament:

i serii Kempingowe:

 

 

 

Domki bez pozwolenia – często zadawane pytania:

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!