Co to są maty na podczerwień i jak działają?

Maty na podczerwień to rodzaj ogrzewania elektrycznego, które wytwarza ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Nośnikiem energii są włókna węglowe wykonane w nanotechnologii. Ogrzewanie matami w technologii podczerwieni opiera się na takiej samej zasadzie, jak ciepło słoneczne. Wytworzone ciepło z folii grzewczej w postaci podczerwieni ogrzewa przedmioty i powierzchnie będące w zasięgu promieniowania, które następnie oddają ciepło swojemu otoczeniu. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom termostaty regulujące temperaturę w każdym pomieszczeniu łączą się z wifi i ogrzewaniem można również sterować zdalnie przez aplikacje, co jest dużym atutem dla osób, które nie korzystają z domu na co dzień.

 

Czy ogrzewanie na podczerwień jest bezpieczne?

Bezpieczne w 100%, a także korzystne dla zdrowia. Promienie podczerwone dają ciepło podobne do słonecznego, jednak bez szkodliwych dla człowieka promieni UV.

W przeciwieństwie np. do ogrzewania konwekcyjnego długie fale podczerwieni, działają niskotemperaturowo i podgrzewają swoje otoczenie; ciepło przechodzi na ściany, podłogi, meble, które emitują ciepło do pomieszczenia. Ciepło wnika również do organizmu. Podczerwień stosowana jest na całym świecie od wielu lat, oprócz budownictwa, w medycynie i w branży wellnes.

 

Jak wygląda instalacja ogrzewania na podczerwień?

Folie grzewcze umieszczane są we wnętrzu domu pod wykończeniową warstwą ścian, sufitu lub podłogi. Na wybór lokalizacji mat ma wpływ układ mieszkania, rodzaj konstrukcji domu oraz przebieg innych instalacji. W Smart-Mod doszliśmy do optymalnego umiejscowienia mat w suficie, dzięki czemu promieniowanie jest równomiernie rozprowadzone w całym pomieszczeniu i na efektywność systemu nie ma wpływ rozmieszczenia mebli (jak miałoby to w przypadku mat grzewczych w podłodze).

Cały system ogrzewania na podczerwień składa się z:

  1. folia grzewcza z włóknami węglowymi,
  2. termostat
  3. kabel zasilania
  4. czujnik temperatury
  5. przewody zasilające folię grzewczą

Maty w suficie mogą mieć większą moc, co w efekcie pozwala na takie samo ogrzanie wnętrza przy krótszym czasie działania- jest to dodatkowy atut np. dla domków letniskowych lub apartamentów na wynajem, które nie są użytkowane cały czas.

Instalacja nie zabiera miejsca we wnętrzu, ponieważ wszystkie komponenty schowane są pod płytą i jedynym widocznym elementem są termostaty na ścianach.

 

Zdrowotne zalety ogrzewania na podczerwień

Stosowane w technologii ogrzewania foliami grzewczymi promieniowanie podczerwone ma wiele zalet zdrowotnych, ponieważ nie powoduje konwekcji cząsteczek kurzu. Standardowe grzejniki konwektorowe ogrzewają powietrze, dzięki temu odczuwamy ciepło. Ogrzane powietrze unosi się do góry pod sufit, zimne powietrze natomiast utrzymuje się nisko przy podłodze. Musimy zatem dostarczyć więcej ciepła, aby odczuwać komfortową temperaturę bliżej podłogi, co powoduje ruch cząsteczek kurzu i przyczynia się do wysuszenia powietrza w pomieszczeniu. To zjawisko nie zachodzi w przypadku ogrzewania podczerwienią, a więc docenią je alergicy i osoby z chorobami dróg oddechowych. Dodatkowo wietrzenie pokojów ogrzewanych podczerwienią nie obniży tak temperatury w domu jak ma się to w przypadku wnętrza z tradycyjnymi grzejnikami.

Z tego względu ten rodzaj ogrzewania jest szczególnie korzystny w sypialni lub pokojach dziennych, w których chcemy ograniczyć występowanie kurzu i suchego powietrza.

 

Ile kosztuje ogrzewanie na podczerwień?

Cała energia elektryczna pobierana przez maty grzewcze przekształcana jest w ciepło, więc ogrzewanie matami na podczerwień, wbrew powszechnym błędnym opiniom, jest bardzo wydajne. Maty nagrzewają się szybko i oddają ciepło do otoczenia w stosunkowo niskich temperaturach, dlatego mogą działać przy niewielkim poborze mocy. Świetnie sprawdza się w domach energooszczędnych, nawet jako główne źródło ciepła. Szacunkowo koszt ogrzewania matami na podczerwień wynosi ok. 3-5 zł / m2 miesięcznie, w nowym energooszczędnym budynku, przy założeniu utrzymania optymalnej komfortowej temperatury 21 st. Domy w klasie energooszczędnej można szybciej ogrzać i mają niskie straty ciepła (potrzeba więcej czasu, aby się ochłodziły). Ważne jest, z jakich materiałów budowlanych powstał taki dom, jaką ma termoizolacyjność oraz szczelność stolarki okiennej i drzwiowej.

 

Koniec z problemem pleśni i grzybów

Pleśń powstaje najczęściej przez wilgoć na zbyt chłodnych ścianach. Wielu mieszkańców nie spostrzega tego problemu, szczególnie jeżeli nie korzystają z domu na co dzień (np. w przypadku domków letniskowych). Przyczyną pleśni może być ogrzewanie konwekcyjne, które powoduje cyrkulację ciepłego powietrza. Wadą konwekcji jest to, że powietrze dopóki jest ciepłe znajduje się wysoko, a na poziom podłogi spływa dopiero wtedy, kiedy ulegnie ochłodzeniu. Skutkuje to tym, że ściany przy poziomie podłogi pozostają zimne i wilgotne. Stwarza to niestety idealne warunki dla rozwoju pleśni. Podobny efekt powstaje przy konstrukcjach domów, które przez niepoprawne zaizolowanie przegród posiadają mostki termiczne.

Budując dom w pierwszej kolejności trzeba zadbać o dobrą termoizolację budynku, a w kolejnym kroku o ogrzewanie, które nie dopuści do zawilgocenia wnętrza. Równomierne promieniowanie podczerwone chroni wnętrze przed zawilgoceniem ścian i występowaniem pleśni.

Należy pamiętać, że nawet jeżeli nie użytkujemy domu musimy utrzymać we wnętrzu minimalną temperaturę. około 10-12 stopni.

 

Strefowe sterowanie ogrzewaniem w standardzie

Matami można sterować strefowo dzięki zamontowaniu termostatu w każdym pomieszczeniu, co wpływa na większą energooszczędność tego rozwiązania, ponieważ możemy ogrzewać pomieszczenia osobno, dopasować czas działania i temperaturę poszczególnych mat do tego jak korzystamy z domu. Strefowe ogrzewanie z podziałem na każdy pokój sprawia też, że system działa bardziej optymalnie zużywając mniej energii np. w bardziej nasłonecznionych strefach. Termostaty łączą się z wifi i można sterować nimi przez aplikację. 

 

Zalety instalacji ogrzewania mat na podczerwień

Instalacja mat grzewczych na podczerwień jest stosunkowo prosta i może być przeprowadzona pod różnymi rodzajami płyt. Maty są cienkie i elastyczne, co ułatwia ich układanie nawet w trudno dostępnych miejscach. To sprawia, że są one doskonałym rozwiązaniem zarówno do nowo budowanych, jak i modernizowanych pomieszczeń.

Co więcej system jest bezawaryjny i nie wymaga serwisowania co zwalnia nas z ponoszenia dodatkowych kosztów późniejszej eksploatacji.

 

Cały system mat jest jednorazową inwestycją, która ze względu na stosunkowo niską cenę szybko się zwraca.

 

Doświadczenie z matami w budynkach modułowych Smart-Mod

Maty grzewcze na podczerwień zapewniają równomierną temperaturę w pomieszczeniu, a jednocześnie ciepłe i suche ściany. Tym samym nie zostają stworzone przyjazne warunki dla rozwoju pleśni. Wietrzenie pomieszczeń nie doprowadza do znacznego wychłodzenia wnętrza.

Z naszego doświadczenia instalacja folii grzewczej w suficie jest bezawaryjna, daje więcej swobody przy aranżacji wnętrza i nie ma ryzyka zalania systemu wodą (gdyby maty były ułożone w podłodze).
Możemy też stosować folie o większej mocy w suficie, dzięki czemu uzyskujemy szybciej pożądaną temperaturę wnętrza co jest dodatkowym atutem. Ogrzewanie na podczerwień sprawdza się bardzo dobrze wraz z konstrukcją drewnianą i wykończeniem z płyt g/k. Montaż ogrzewania na podczerwień w suficie daje w naszych domach świetny komfort cieplny dzięki równomiernemu rozchodzeniu się promieniowania w pomieszczeniach.

Ogrzewanie podczerwienią oznacza: brak pleśni, lepszy mikroklimat w pomieszczeniu, mniej problemów z oddychaniem oraz niższe koszty ogrzewania w porównaniu do innych rodzajów ogrzewania elektrycznego.

 

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!