Jak domki modułowe wpłynęły na branżę budowlaną

W ciągu 10 lat firma Smart-Mod przeszła z wizji młodego architekta o modularnych domach z nowoczesnym designem do ponad 150 różnych realizacji w Polsce i Europie. Historia Smart-Mod to przykład dobrego pomysłu, który doprowadził do innowacji w budowaniu różnego rodzaju obiektów, od stróżówek, poprzez domki letniskowe, małe biura, po duże obiekty takie jak bary czy wielomodułowe domy całoroczne. A wszystko zaczęło się od wyjazdu do Anglii…

Geneza powstania firmy – a wszystko zaczęło się od powierzchni 25 metrów kwadratowych.

Pomysł na domy modułowe powstał w głowie architekta Przemysława Śliwińskiego podczas pracy w biurze architektonicznym za granicą. W Anglii dostrzegł rosnący trend powstawania niewielkich budynków przydomowych takich jak małe biura lub niewielkie budynki na wynajem. Po powrocie do Polski rozpoczął prace projektowe nad pierwszym domem modułowym – tak powstał Apartament 25. Firma została założona 12 grudnia 2012 roku w Gdyni, a w marcu 2013 roku stanął pierwszy pokazowy „Smartmod”.

Początki firmy i przypadkowy hit „stróżówkowy”

W pierwszych latach działalności firmy domy modułowe na polskim rynku były jeszcze nowością. Firma eksperymentowała z różnymi rozmiarami i projektami domków. Zaskakująco prawdziwym hitem stały się w tym czasie stróżówki modułowe, które dopracowane po kilku pierwszych realizacjach trafiły do naszej stałej oferty w 5 różnych wariantach i cieszą się nadal dużą popularnością. Seria Smart-Mod Guard to stróżówki o wysokim standardzie wykończenia, które są prawdziwą wizytówką firmy na wjeździe do nowego zakładu lub innego chronionego kompleksu. Koniec z brzydkimi kontenerami na wjeździe do fabryki!

Kreatywność w łączeniu modułów nie zna granic!

Dużą zaletą budynków modułowych jest minimalna ingerencja na działce inwestora. Smartmody są budowane na hali produkcyjnej, gdzie wykonujemy większość prac- w tym nawet wykończenie wnętrza. Dzięki temu mniejsze moduły takie jak stróżówki lub małe domki letniskowe stawiamy na działce w kilka godzin, a budynki są gotowe do użytkowania już pierwszego dnia po montażu.

Z biegiem lat firma uczestniczyła w coraz ciekawszych projektach i wykonywała  większe realizacje takie jak:
– piętrowy bar na plaży o powierzchni zabudowy 150m2 składający się z 18 modułów
– zaplecze teatru letniego we Władysławowie
– domki rekreacyjne i domy modułowe na polach kempingowych, które po czasie stworzyły naszą ofertę domków letniskowych
– pierwsze w Polsce targowisko modułowe zasilane panelami fotowoltaicznymi

Większość z tych inwestycji działa całorocznie, ale niektóre tylko sezonowo. Na przykład konstrukcja modułów baru na plaży musiała być dostosowana do demontażu. Dzięki temu może być zdemontowana po sezonie i potem ponownie złożona na lato. Taka to jest siła domów modułowych.

Pandemia i rozwój dużych domów całorocznych

Na początku 2020 roku wszystko stało się niepewne. Gospodarka zamarła i nie wiedzieliśmy co przyniesie nowy okres. Podróże zagraniczne stały się praktycznie niemożliwe, a ludzie starali się znaleźć odskocznię od izolacji i życia w mieście. Pojawił się popyt na budowę prywatnych domów rekreacyjnych, ale też domków całorocznych na wynajem.

Ludzie zaczęli interesować się także alternatywnymi technologiami, które drastycznie skracają czas budowy. Odpowiedzią okazało się budownictwo modułowe, które pozwala inwestorowi cieszyć się nowym domem już po kilku miesiącach od podpisania umowy. Dodatkowo produkcję całego domu zleca się jednej firmie, co jest dużym atutem dla osób, które nie chcą ciągle stresować się nadzorowaniem budowy i koordynacją wielu wykonawców. Tym samym od początku pandemii spotkaliśmy się z dużym zainteresowaniem naszą serią apartamentów całorocznych.

Dokładnie dzięki tym zaletom domów modułowych zbudowaliśmy nasz pierwszy Apartament 140, tzw. „Dom na Lockdown”. Inwestorzy w marcu postanowili wybudować dom jako azyl od miasta i miejsce wypoczynku. Produkcja modułów ruszyła w kwietniu, a w lipcu dom w stanie wykończenia pod klucz został przekazany właścicielom do użytku.

… tak od Apartamentu 140 zaczął się trend budowy większych domów całorocznych -najpierw na cele rekreacyjne, później jako pełnoprawne mieszkania o różnym metrażu.

Trend na spektakularne domy na wynajem

Ze względu na obostrzenia i niepewną sytuację ludzie zaczęli podróżować chętniej po Polsce. W tym czasie bardzo popularne stały się całoroczne domki na wynajem o podwyższonym standardzie.

Dzięki temu zjawisku udało nam się dojść do realizacji 4 domów na wynajem tuż przy samej plaży w Gdańsku. Inwestorzy chcieli szybko stworzyć atrakcyjne miejsce, które może cieszyć gości nie tylko w sezonie letnim. Tak powstały domki Nalu beach, czyli Smartmody składające się z 4 modułów i dachu skośnego. Dom ma 2 kondygnacje o pełnej wysokości i został zaprojektowany w stylu nowoczesnej stodoły.

Ekologia i domy energooszczędne Smart-Mod

W końcu przyszedł czas na energooszczędne Smartmody z rekuperacją i wodnym ogrzewaniem podłogowym zasilanym pompą ciepła. Pierwsze takie domy wykonaliśmy w 2021 roku dla prywatnych inwestorów w Niemczech. Zbudowaliśmy w tej technologii nasz Apartament 140 oraz dwa podobne domy piętrowe o powierzchni 130m2 każdy. Dom z pompą ciepła i rekuperacją jest sporą inwestycją, ale w czasach coraz wyższych cen energii te rozwiązania będą zyskiwały na popularności. Warto dodać, że w całej Europie kładzie się coraz większy nacisk na budowę ekologicznych i energooszczędnych obiektów. Naszym celem jest aby Smartmody były nowoczesne nie tylko z wyglądu, ale także z zastosowanych w nich materiałów i rozwiązań technologicznych.

Od tego roku standard budynku energooszczędnego na stałe trafił do naszej oferty jako „Dom Energy+”

Pierwsza dekada za nami i ciągle się rozwijamy!

W ciągu 10 lat firma Smart-Mod przeszła z wizji o domach modułowych do pełnej produkcji. Wykonaliśmy ponad 150 różnych projektów modułowych. Nasze Smartmody stoją w Polsce, Niemczech, Szwecji, Danii, Irlandii a nawet Hiszpanii. Budujemy od małych stróżówek po spore kompleksy noclegowe składające się z parunastu budynków. Montujemy na lądzie, plaży, a nawet na wodzie (jak w przypadku projektu szatni modułowej na molo w Sopocie). Nasza pełna oferta posiada kilka serii budynków o różnej charakterystyce i przeznaczeniu.

 

Zapraszamy do kontaktu po więcej informacji!

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!