Technologia Modułowa

Konstrukcja z drewna suszonego C-24

 

Do wykonania konstrukcji sięgamy po certyfikowane drewno szwedzkie. Wykorzystujemy wyselekcjonowane lite drewno świerkowe klasy C24, znane ze swojej wytrzymałości i twardości, zahartowane w surowych skandynawskich warunkach. 

Ze względu na transport i montaż dźwigiem konstrukcja modułowa musi być wyjątkowo stabilna. Aby transportowany moduł dotarł w nienaruszonym stanie na miejsce posadowienia stosujemy szereg wzmocnień szkieletu konstrukcji opracowanych specjalnie na potrzeby naszej technologii budowy. 

Belki świerkowe są czterostronnie strugane i suszone komorowo. Dzięki temu materiał uzyskuje gładką strukturę, co zwiększa jego odporność na ogień, a suszenie komorowe dodatkowo poprawia jego wytrzymałość oraz zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów. 

Deklaracja zgodności drewna konstrukcyjnego:

Budowa w kontrolowanych
warunkach hali

 

Moduły powstają na hali produkcyjnej, z dala od placu budowy. Budowane są niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych, co znacznie skraca czas produkcji i pozwala nam działać cały rok. 

Każdy etap produkcji domu wykonywany jest na przygotowanym do tego stanowisku przez pracowników specjalizujących się w danym procesie. 

Dzięki kontrolowanym warunkom hali i powtarzalności modułów budowa odbywa się z dużą precyzją na każdym etapie produkcji, a dodatkowym plusem technologii modułowej jest znaczące ograniczenie odpadów budowlanych.

Efektywne przegrody

W Smart-Mod łączymy tradycyjne skandynawskie budownictwo drewniane z nowoczesną technologią modułową. 

 

DACH

1 – płyta g/k 12mm
2 – płyta OSB 12mm
3 – membrana paroizolacyjna
4 – podkonstrukcja z drewna
konstrukcyjnego
5 – izolacja termiczna z piany PUR
6 – konstrukcja nośna z drewna suszonego, czterostronnie struganego
7 – łata spadkowa
8 – płyta OSB 22mm
9 – 2x papa termozgrzewalna

ŚCIANA

1 – płyta g/k 12mm
2 – płyta OSB 12mm
3 – membrana paroizolacyjna
4 – podkonstrukcja z drewna konstrukcyjnego
5 – izolacja termiczna z piany PUR
6 – konstrukcja nośna z drewna suszonego, czterostronnie struganego
10 – membrana wiatroizolacyjna
11- listwa drewniana 20mm
12 – płyta elewacyjna montowana na klej lub elewacja drewniana

PODŁOGA

13 – panele podłogowe lub terakota
14 – płyta cementowo-drzazgowa 22mm
3 – membrana paroizolacyjna
5 – izolacja termiczna z wełny mineralnej grubości 20 cm
6 – konstrukcja nośna z drewna suszonego, czterostronnie struganego
10 – membrana paroprzepuszczalna
15 – płyta OSB 12mm zabezpieczona od spodu przeciwwilgociowo

Szybki montaż dźwigiem

 

Moduły budynku dostarczane są na działkę na naczepach TIRa w dniu rozpoczęcia montażu. 

Dźwig angażowany jest wyłącznie pierwszego dnia, aby zdjąć moduły z samochodów transportowych i posadowić budynek w docelowym miejscu. 

Nasi fachowcy koordynują pracę dźwigu i ustawiają kolejne moduły na wcześniej przygotowanym fundamencie. Kluczowym elementem tego etapu jest podłączenie przyłączy w budynku. 

Po zamontowaniu modułów przystępujemy do ostatniej fazy, jaką jest wykończenie budynku. Tym samym już po pierwszym dniu na budowie zostają tylko pracownicy SmartMod, którzy sprawnie kończą swoje prace nie narażając inwestora na typowe uciążliwości związane z prowadzeniem placu budowy. 

Standardy ocieplenia domów modułowych

Standardy ocieplenia budynków modułowych

Elewacja w domach modułowych

Każdy Smartmod posiada elewacje wentylowaną. Po wykonaniu ocieplenia konstrukcja jest okryta membraną wiatroizolacyjną, a do konstrukcji montowane są pionowe listwy pomiędzy którymi tworzy się pustka wentylacyjna. Dzięki temu swobodny przepływ powietrza odprowadza wilgoć ze ściany.

Do wykończenia fasady modułów stosujemy płyty montowane na klej (montaż bez wkrętów) lub deski elewacyjne różnego rodzaju:

Standardowy materiał elewacyjny należy konserwować i odświeżać co kilka lat – płyty CETRIS i deska świerkowa.
 
Elewacje z płyt włókno-cementowych Equitone lub elewacja drewniana z thermo sosny nie wymagają konserwacji. 
 

Elewacja wentylowana jest tradycyjną metodą wykończenia fasady w drewnianym budownictwie szkieletowym – w naszej technologii modułowej czerpiemy ze sprawdzonych rozwiązań. 

Standardy wykończenia Smart-Mod

Standard Deweloperski

Smartmody są w pełni wykończone z zewnątrz (łącznie z elewacją, obróbkami, izolacją wszystkich przegród i wykończeniem dachu).

 

Płyty cementowo-drzazgowe podłogowe
Podłoga domu w stanie deweloperskim wykonana jest z płyt cementowo-drzazgowych odpornych na wnikanie wilgoci i rozwój pleśni lub grzybów.
Płyty OSB gr. 12mm pod płytami gipsowo-kartonowymi
Ściany i sufity wzmocnione są płytami OSB i wyłożone płytami gipsowo-kartonowymi. Płyty OSB usztywniają konstrukcję budynku i pozwalają na wieszanie szafek w dowolnym miejscu
Instalacja hydrauliczna i stelaż podtynkowy
Kompletna instalacja wodno-kanalizacyjna z wyjściami gotowymi do montażu armatury i baterii. Podtynkowy stelaż WC zabudowany płytą cementowo-drzazgową, a pozostałe ściany łazienki wykończone są wodoodporną płytą gipsowo-kartonową.
Rozdzielnia elektryczna
Kompletna instalacja elektryczna rozprowadzona w ścianach i suficie, przewody są poprowadzone w peszlach jako dodatkowe zabezpieczenie.

Deweloperski +

Wnętrze zaszpachlowane i pomalowane białą farbą na gotowo

W tym standardzie wykończenia wnętrza płyty
gipsowo-kartonowe na ścianach i sufitach są spoinowane, równane gładzią i gruntowane. Tak przygotowane powierzchnie malujemy dwiema warstwami białej farby. Zamontowane są gniazda i włączniki oraz parapety wewnętrzne z konglomeratu.

Izolacja przeciwwilgociowa wnętrza produktami marki MAPEI

Hydroizolacja – obszary „stref mokrych” w łazienkach na podłogach i ścianach są podwójnie zabezpieczane elastyczną folią w płynie, a narożniki specjalnymi taśmami.

Standard „Pod klucz”

Dom wykończony „Pod Klucz” jest w pełni wyposażony i gotowy do wprowadzenia się.

 

Drzwi wewnętrzne polskiego producenta
Standard zawiera drzwi wewnętrzne pokojowe i łazienkowe marki PORTA lub DRE w kolorze białym.
Panele winylowe z listwami przypodłogowym
Panele winylowe są estetyczne, odporne na wilgoć, dźwiękochłonne, antypoślizgowe i łatwe w utrzymaniu czystości.
Kompletne oświetlenie we wnętrzu
W każdym pomieszczeniu zamontowane są lampy sufitowe, punkty LED i kinkiety wewnętrzne.
Kompletnie wyposażona kuchnia
Dom wyposażony jest także w pełną zabudowę meblową kuchenną złożoną z szafek dolnych i górnych marki IKEA. Kuchnia posiada matowe fronty w kolorze białym i blat roboczy oraz sprzęty AGD.
Kompletnie wykończona łazienka
Łazienka jest w pełni wyposażona z płytkami ceramicznymi na podłodze i ścianach w strefie mokrej, a także kompletną armaturą z akcesoriami oraz lustro.

Personalizacja projektów

 

Szkieletowa konstrukcja modułowa daje nam dużo możliwości dopasowania układu wnętrza i wyglądu domu do potrzeb inwestora. 

Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Bazując na modelach z naszej stałej oferty opracowujemy szczegółowe rozwiązania już na etapie projektowania konstrukcji budynku. Dzięki temu możemy np. dopasować wielkość pomieszczeń, rozmieszczenie okien lub rozprowadzenie instalacji do określonych potrzeb inwestora. 

Oferujemy także wybór kolorystyki elementów wykończenia wnętrza lub elewacji, dzięki czemu każdy Smartmod otrzymuje swój niepowtarzalny charakter.

Oferta domów modułowych

Domek letniskowy bez pozwolenia na budowę

Domki Letniskowe

Domki na zgłoszenie o powierzchni zabudowy do 35m2. Dzięki ogrzewaniu i izolacji można z nich korzystać cały rok.

2-piętrowy całoroczny dom modułowy energooszczędny

Domy Całoroczne

Domy mieszkalne parterowe i z piętrem, do wyboru w standardzie całorocznym lub energooszczędnym.

Nowoczesna stodoła modułowa

Nowoczesna Stodoła

Przytulne domy z dachem skośnym, z piętrem lub antresolą w nowoczesnej formie.

Stróżówka modułowa - portiernia

Stróżówki

Nowoczesna portiernia to dobra wizytówka firmy. Produkujemy reprezentacyjne stróżówki o wysokiej jakości wykonania.

Recepcja modułowa

Biura Modułowe

Budynki usługowe takie jak biura, recepcje, salony sprzedaży dopasowane do potrzeb inwestora, w wersji deweloperskiej lub w pełni wykończonej.

Restauracja modułowa

Inne Budynki Modułowe

Indywidualne koncepcje Smartmodów według własnej wizji inwestora zrealizowanej z pomocą naszego zespołu projektowego.

Opinie naszych klientów

 

Pytania i odpowiedzi

Co to są Domy Modułowe?

Domy modułowe to budynki powstające w fabryce z dala od placu budowy. Po wyprodukowaniu modułów na hali, zostają one przetransportowane tirem na działkę klienta i za pomocą dźwigu są montowane na wcześniej przygotowanym fundamencie. Domy budowane w technologii modułowej są nowoczesne, ekologiczne i można w nich zamieszkać w zaledwie 2-3 miesiące od rozpoczęcia produkcji. System modułowy to istotna zmiana w dotychczasowej filozofii budowania, która zyskuje szybko na popularności dzięki swoim zaletom.

Jakie są wymiary modułów?

Smartmody wykonujemy z modułów, które w całości transportowane są na naczepie TIRa. Właśnie względy transportowe determinują wielkość poszczególnych modułów. Moduły mają najczęściej między 6 a 12m długości, 3 metry szerokości i 3,3 metry wysokości. Maksymalna wysokość modułu przy użyciu specjalistycznego niskopodwoziowego transportu to 4m. Istnieje możliwość transportowania szerszych modułów (nawet do szerokości 4m), lecz wiąże się to z nocnym przejazdem z pilotem, licznymi pozwoleniami, co znacząco podwyższa koszty transportu.

Jak trwałe są domy modułowe?

Dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów wysokiej jakości, żywotność domu modułowego ocenia się nawet na 100 lat. Drewniana konstrukcja szkieletowa to jedna z najstarszych technik budowy stosowana od pokoleń. Technologia modułowa wykorzystuje sprawdzone rozwiązania budownictwa szkieletowego adaptując je do nowatorskiej metody stawiania domu z gotowych modułów.

Jak powstaje dom modułowy?

Dom modułowy powstaje z suszonego drewna klasy C24, sprowadzanego ze Szwecji. Drewniane konstrukcje obudowywane są i ocieplane w hali produkcyjnej. W kontrolowanych warunkach prowadzone są także kolejne etapy prac takie, jak przeprowadzenie instalacji, a nawet wykończenie wnętrza. Gotowe moduły transportowane są na działkę inwestora, gdzie odbywa się montaż budynku.

Jaki fundament pod dom modułowy?

Każdy dom musi posiadać fundament. Różnicą między domem standardowym jest to, że dla domu modułowego fundament może być zimny (niezaizolowany od spodu), gdyż podłoga w domu modułowym już jest ocieplona. Niweluje to mostki termiczne związane z uciekaniem ciepła, które dotyczą domów tradycyjnych z mała warstwą izolacji na podłodze. Fundamentem pod dom modułowy może być np.: fundament słupowy, zimna płyta lub ławy fundamentowe. Możliwości jest wiele, jednak przy wyborze należy brać pod uwagę warunki geotechniczne i rodzaj gruntu w miejscu posadowienia domu.

Jakie materiały używane są do konstrukcji modułowych?

Do konstrukcji modułowych używa się belek z litego drewna świerkowego klasy C24. Aby dodatkowo wzmocnić i ustabilizować konstrukcję stosuje się szereg specjalnie opracowanych na potrzeby technologii modułowej wzmocnień.

Aktualności

Co obejmuje standard deweloperski w domach modułowych?

Co obejmuje standard deweloperski w domach modułowych?

Jakie standardy wykończenia wyróżniamy w budownictwie? Ze względu na brak przepisów określających ogólnie przyjęte standardy wykończenia budynku każdy wykonawca ustala sobie zakres obejmujący poszczególne etapy i ma do tego prawo. W praktyce możemy spotkać się z 5...

Energooszczędny dom modułowy

Energooszczędny dom modułowy

Decyzja o budowie domu, to często decyzja na całe życie. Przed wyborem odpowiedniej technologii należy więc zastanowić się nad całościowymi kosztami utrzymania domu, a nie tylko kosztami jego budowy. W celu zmniejszenia kosztów użytkowych, na początku roku 2023...

Maty na podczerwień w domu modułowym

Maty na podczerwień w domu modułowym

Co to są maty na podczerwień i jak działają? Maty na podczerwień to rodzaj ogrzewania elektrycznego, które wytwarza ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Nośnikiem energii są włókna węglowe wykonane w nanotechnologii. Ogrzewanie matami w technologii...