Konstrukcja z drewna suszonego C-24
Do wykonania konstrukcji sięgamy po certyfikowane drewno szwedzkie. Wykorzystujemy wyselekcjonowane lite drewno świerkowe klasy C24, znane ze swojej wytrzymałości i twardości, zahartowane w surowych skandynawskich warunkach.
Ze względu na transport i montaż dźwigiem konstrukcja modułowa musi być wyjątkowo stabilna. Aby transportowany moduł dotarł w nienaruszonym stanie na miejsce posadowienia stosujemy szereg wzmocnień szkieletu konstrukcji opracowanych specjalnie na potrzeby naszej technologii budowy.
Belki świerkowe są czterostronnie strugane i suszone komorowo. Dzięki temu materiał uzyskuje gładką strukturę, co zwiększa jego odporność na ogień, a suszenie komorowe dodatkowo poprawia jego wytrzymałość oraz zapobiega powstawaniu pleśni i grzybów.
Deklaracja zgodności drewna konstrukcyjnego:
Budowa w kontrolowanych
warunkach hali
Moduły powstają na hali produkcyjnej, z dala od placu budowy. Budowane są niezależnie od panujących na zewnątrz warunków pogodowych, co znacznie skraca czas produkcji i pozwala nam działać cały rok.
Każdy etap produkcji domu wykonywany jest na przygotowanym do tego stanowisku przez pracowników specjalizujących się w danym procesie.
Dzięki kontrolowanym warunkom hali i powtarzalności modułów budowa odbywa się z dużą precyzją na każdym etapie produkcji, a dodatkowym plusem technologii modułowej jest znaczące ograniczenie odpadów budowlanych.
Efektywne przegrody
W Smart-Mod łączymy tradycyjne skandynawskie budownictwo drewniane z nowoczesną technologią modułową.
DACH
1 – płyta g/k 12mm
2 – płyta OSB 12mm
3 – membrana paroizolacyjna
4 – podkonstrukcja z drewna
konstrukcyjnego
5 – izolacja termiczna z piany PUR
6 – konstrukcja nośna z drewna suszonego, czterostronnie struganego
7 – łata spadkowa
8 – płyta OSB 22mm
9 – 2x papa termozgrzewalna
ŚCIANA
1 – płyta g/k 12mm
2 – płyta OSB 12mm
3 – membrana paroizolacyjna
4 – podkonstrukcja z drewna konstrukcyjnego
5 – izolacja termiczna z piany PUR
6 – konstrukcja nośna z drewna suszonego, czterostronnie struganego
10 – membrana wiatroizolacyjna
11- listwa drewniana 20mm
12 – płyta elewacyjna montowana na klej lub elewacja drewniana
PODŁOGA
13 – panele podłogowe lub terakota
14 – płyta cementowo-drzazgowa 22mm
3 – membrana paroizolacyjna
5 – izolacja termiczna z wełny mineralnej grubości 20 cm
6 – konstrukcja nośna z drewna suszonego, czterostronnie struganego
10 – membrana paroprzepuszczalna
15 – płyta OSB 12mm zabezpieczona od spodu przeciwwilgociowo
Szybki montaż dźwigiem
Moduły budynku dostarczane są na działkę na naczepach TIRa w dniu rozpoczęcia montażu.
Dźwig angażowany jest wyłącznie pierwszego dnia, aby zdjąć moduły z samochodów transportowych i posadowić budynek w docelowym miejscu.
Nasi fachowcy koordynują pracę dźwigu i ustawiają kolejne moduły na wcześniej przygotowanym fundamencie. Kluczowym elementem tego etapu jest podłączenie przyłączy w budynku.
Po zamontowaniu modułów przystępujemy do ostatniej fazy, jaką jest wykończenie budynku. Tym samym już po pierwszym dniu na budowie zostają tylko pracownicy SmartMod, którzy sprawnie kończą swoje prace nie narażając inwestora na typowe uciążliwości związane z prowadzeniem placu budowy.
Standardy ocieplenia domów modułowych
Elewacja w domach modułowych
Każdy Smartmod posiada elewacje wentylowaną. Po wykonaniu ocieplenia konstrukcja jest okryta membraną wiatroizolacyjną, a do konstrukcji montowane są pionowe listwy pomiędzy którymi tworzy się pustka wentylacyjna. Dzięki temu swobodny przepływ powietrza odprowadza wilgoć ze ściany.
Do wykończenia fasady modułów stosujemy płyty montowane na klej (montaż bez wkrętów) lub deski elewacyjne różnego rodzaju:
Elewacja wentylowana jest tradycyjną metodą wykończenia fasady w drewnianym budownictwie szkieletowym – w naszej technologii modułowej czerpiemy ze sprawdzonych rozwiązań.
Standardy wykończenia Smart-Mod
Standard Deweloperski
Smartmody są w pełni wykończone z zewnątrz (łącznie z elewacją, obróbkami, izolacją wszystkich przegród i wykończeniem dachu).
Deweloperski +
W tym standardzie wykończenia wnętrza płyty
gipsowo-kartonowe na ścianach i sufitach są spoinowane, równane gładzią i gruntowane. Tak przygotowane powierzchnie malujemy dwiema warstwami białej farby. Zamontowane są gniazda i włączniki oraz parapety wewnętrzne z konglomeratu.
Hydroizolacja – obszary „stref mokrych” w łazienkach na podłogach i ścianach są podwójnie zabezpieczane elastyczną folią w płynie, a narożniki specjalnymi taśmami.
Standard „Pod klucz”
Dom wykończony „Pod Klucz” jest w pełni wyposażony i gotowy do wprowadzenia się.
Personalizacja projektów
Szkieletowa konstrukcja modułowa daje nam dużo możliwości dopasowania układu wnętrza i wyglądu domu do potrzeb inwestora.
Do każdego projektu podchodzimy indywidualnie. Bazując na modelach z naszej stałej oferty opracowujemy szczegółowe rozwiązania już na etapie projektowania konstrukcji budynku. Dzięki temu możemy np. dopasować wielkość pomieszczeń, rozmieszczenie okien lub rozprowadzenie instalacji do określonych potrzeb inwestora.
Oferujemy także wybór kolorystyki elementów wykończenia wnętrza lub elewacji, dzięki czemu każdy Smartmod otrzymuje swój niepowtarzalny charakter.
Oferta domów modułowych
Domki Letniskowe
Domki na zgłoszenie o powierzchni zabudowy do 35m2. Dzięki ogrzewaniu i izolacji można z nich korzystać cały rok.
Domy Całoroczne
Domy mieszkalne parterowe i z piętrem, do wyboru w standardzie całorocznym lub energooszczędnym.
Nowoczesna Stodoła
Przytulne domy z dachem skośnym, z piętrem lub antresolą w nowoczesnej formie.
Stróżówki
Nowoczesna portiernia to dobra wizytówka firmy. Produkujemy reprezentacyjne stróżówki o wysokiej jakości wykonania.
Biura Modułowe
Budynki usługowe takie jak biura, recepcje, salony sprzedaży dopasowane do potrzeb inwestora, w wersji deweloperskiej lub w pełni wykończonej.
Inne Budynki Modułowe
Indywidualne koncepcje Smartmodów według własnej wizji inwestora zrealizowanej z pomocą naszego zespołu projektowego.
Opinie naszych klientów
Pytania i odpowiedzi
Co to są Domy Modułowe?
Domy modułowe to budynki powstające w fabryce z dala od placu budowy. Po wyprodukowaniu modułów na hali, zostają one przetransportowane tirem na działkę klienta i za pomocą dźwigu są montowane na wcześniej przygotowanym fundamencie. Domy budowane w technologii modułowej są nowoczesne, ekologiczne i można w nich zamieszkać w zaledwie 2-3 miesiące od rozpoczęcia produkcji. System modułowy to istotna zmiana w dotychczasowej filozofii budowania, która zyskuje szybko na popularności dzięki swoim zaletom.
Jakie są wymiary modułów?
Smartmody wykonujemy z modułów, które w całości transportowane są na naczepie TIRa. Właśnie względy transportowe determinują wielkość poszczególnych modułów. Moduły mają najczęściej między 6 a 12m długości, 3 metry szerokości i 3,3 metry wysokości. Maksymalna wysokość modułu przy użyciu specjalistycznego niskopodwoziowego transportu to 4m. Istnieje możliwość transportowania szerszych modułów (nawet do szerokości 4m), lecz wiąże się to z nocnym przejazdem z pilotem, licznymi pozwoleniami, co znacząco podwyższa koszty transportu.
Jak trwałe są domy modułowe?
Dzięki wykorzystaniu odpowiednich materiałów wysokiej jakości, żywotność domu modułowego ocenia się nawet na 100 lat. Drewniana konstrukcja szkieletowa to jedna z najstarszych technik budowy stosowana od pokoleń. Technologia modułowa wykorzystuje sprawdzone rozwiązania budownictwa szkieletowego adaptując je do nowatorskiej metody stawiania domu z gotowych modułów.
Jak powstaje dom modułowy?
Dom modułowy powstaje z suszonego drewna klasy C24, sprowadzanego ze Szwecji. Drewniane konstrukcje obudowywane są i ocieplane w hali produkcyjnej. W kontrolowanych warunkach prowadzone są także kolejne etapy prac takie, jak przeprowadzenie instalacji, a nawet wykończenie wnętrza. Gotowe moduły transportowane są na działkę inwestora, gdzie odbywa się montaż budynku.
Jaki fundament pod dom modułowy?
Każdy dom musi posiadać fundament. Różnicą między domem standardowym jest to, że dla domu modułowego fundament może być zimny (niezaizolowany od spodu), gdyż podłoga w domu modułowym już jest ocieplona. Niweluje to mostki termiczne związane z uciekaniem ciepła, które dotyczą domów tradycyjnych z mała warstwą izolacji na podłodze. Fundamentem pod dom modułowy może być np.: fundament słupowy, zimna płyta lub ławy fundamentowe. Możliwości jest wiele, jednak przy wyborze należy brać pod uwagę warunki geotechniczne i rodzaj gruntu w miejscu posadowienia domu.
Jakie materiały używane są do konstrukcji modułowych?
Do konstrukcji modułowych używa się belek z litego drewna świerkowego klasy C24. Aby dodatkowo wzmocnić i ustabilizować konstrukcję stosuje się szereg specjalnie opracowanych na potrzeby technologii modułowej wzmocnień.
Aktualności
Co obejmuje standard deweloperski w domach modułowych?
Jakie standardy wykończenia wyróżniamy w budownictwie? Ze względu na brak przepisów określających ogólnie przyjęte standardy wykończenia budynku każdy wykonawca ustala sobie zakres obejmujący poszczególne etapy i ma do tego prawo. W praktyce możemy spotkać się z 5...
Energooszczędny dom modułowy
Decyzja o budowie domu, to często decyzja na całe życie. Przed wyborem odpowiedniej technologii należy więc zastanowić się nad całościowymi kosztami utrzymania domu, a nie tylko kosztami jego budowy. W celu zmniejszenia kosztów użytkowych, na początku roku 2023...
Maty na podczerwień w domu modułowym
Co to są maty na podczerwień i jak działają? Maty na podczerwień to rodzaj ogrzewania elektrycznego, które wytwarza ciepło w postaci długiego promieniowania podczerwonego. Nośnikiem energii są włókna węglowe wykonane w nanotechnologii. Ogrzewanie matami w technologii...