Rok 2020 zaskoczył wszystkich wybuchem pandemii Covid-19 i zupełnie nową rzeczywistością życia w świecie zmienionym przez koronawirusa. Na początku wiosny w Polsce przeszliśmy pierwszy lockdown, zamknięto granice dla podróżujących, a wielu z nas musiało kompletnie zmienić swoje plany. Ciężko jest przewidzieć jak dalej potoczy się sytuacja oraz do jakich zmian w naszym życiu powinniśmy się przyzwyczaić już na dobre. Wiosenny lockdown i okres pracy zdalnej uświadomił większość Polaków o tym, jak niepewny stał się wakacyjny wypoczynek za granicą. Co więcej, każdy z nas w tym okresie odczuł skutki łączenie pracy zawodowej i życia rodzinnego pod jednym dachem.

W momencie, gdy sytuacja związana z pandemią trochę się ustabilizowała zaczęliśmy szukać alternatyw dla zagranicznych wyjazdów i urlopów w zatłoczonych kurortach. Bardzo popularne stały się domki letniskowe na wynajem, a także inwestycje w prywatne miejsca wypoczynku, jak budowa domku letniskowego. Metamorfozę przeżył także rynek nieruchomości, gdzie bardziej pożądane stały się mieszkania z podziałem na więcej pomieszczeń, tak aby dostosować je pod większą ilość domowników lub wydzielić strefy do pracy. Jedną z odpowiedzi na nowe potrzeby stało się nasze zlecenie w Smart-Mod, które dostaliśmy pod koniec kwietnia od klientów z Warszawy. Inwestorzy szukali rozwiązania na budowę domu całorocznego pod klucz o nowoczesnej estetyce, a jednym z wymagań była…

taras przy budowie domu modułowego pod klucz

 

Szybka Budowa Domu pod klucz

Założeniem projektu było wybudowanie domu pod klucz tak, aby inwestorzy mogli z niego zacząć korzystać już w wakacje. Działka pod dom zlokalizowana jest w malowniczej okolicy na Pomorzu zaraz przy jeziorze, więc jest idealnym miejscem do spędzania wolnego czasu z dala od zgiełku miasta i tłoku turystów. Inwestorzy ze względu na niepewną sytuację z koronawirusem stwierdzili, że bardziej rozsądną opcją będzie budowa domu pod klucz i korzystanie z lata we własnych „czterech kątach”.

dom modułowy - apartament całoroczny 145

Zadanie było ambitne, ponieważ budowę domu o powierzchni 140m2  zaczęliśmy w maju, z montażem modułów zaplanowanym na lipiec. Zanim rozpoczęliśmy produkcję segmentów na hali, pierwszym etapem było dopracowanie projektu pod względem bryły i konstrukcji. Później budowa pierwszych komponentów szła równolegle z projektowaniem wnętrza oraz dopracowaniem rozwiązań związanych z instalacjami i wyposażeniem budynku. Montaż modułów przy pomocy dźwigu trwał 1 dzień. Po nim do wykonania zostały łączenia, prace wykończeniowe we wnętrzu oraz dodatkowe elementy jak taras czy zadaszenie nad wejściem.

 

Elewacja z thermo sosny

W budowie domu jednym z ważniejszych elementów projektu stał się materiał elewacji. Inwestorzy byli zdecydowani na drewno i do realizacji wybrali ostatecznie pionowe deski z thermo sosny, czyli suszonego drewna, które dobrze radzi sobie z warunkami atmosferycznymi bez dodatkowego malowania lub impregnowania. Podczas specjalnego procesu modyfikacji termicznej deski sosnowe są całkowicie odżywiczane i uzyskują oryginalny miodowy kolor. Zostawiając deski niepomalowane pod wpływem promieni słonecznych z czasem będą patynować na kolor szary, niemniej jednak nie ma to wpływu na ich wytrzymałość i trwałość. Ewentualne olejowanie stosuje się w celu zachowania pierwotnego koloru bądź wybarwienia desek na inny, dowolny kolor. W tym wypadku elewacja nie była olejowana, ponieważ inwestorom zależało na naturalnym wyglądzie materiału i jego zmianie koloru wraz z upływem czasu. Ponadto thermo sosna jest materiałem nie wypaczającym się– co jest częstym problemem przy większości gatunków drewna wystawionych na działanie warunków atmosferycznych. Deski z thermo sosny dzięki swoim właściwością są obojętne dla szkodników, pleśni czy grzybów.

apartament całoroczny 145 elewacja z termososny

 

Budowa nowoczesnego domu w otoczeniu natury

Projekt budowy domu zakładał połączenie wnętrza nowoczesnej, prostej bryły z otoczeniem działki. Przestrzeń salonu powiększa zachodnia ściana z przeszkleniami wychodzącymi na duży taras. Podcięcie w elewacji pozwoliło na mocniejsze połączenie obu stref oraz jest miejscem dodatkowego oświetlenia co po zachodzie słońca jeszcze bardziej wiąże ze sobą salon z tarasem. Wychodząc z salonu otrzymujemy pełny widok na jezioro. Od południowej strony krótsza elewacja posiada tylko jedno przeszklenie, które jest zarazem wyjściem z sypialni na drugą, dużą część drewnianego tarasu. Ten obszar został przeznaczony do rekreacji na powietrzu i jest zasłonięty od zachodniej strony krzewami głogu. Dzięki południowej ekspozycji strefa rekreacji jest od samego rana oświetlona promieniami słońca, a wieczorem światło rozprasza się i zachodzi za krzewami po drugiej stronie. Dom otoczony jest drewnianym tarasem z trzech stron, co daje efekt dodatkowej przestrzeni i ułatwia poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami. Dzięki temu rozwiązaniu domownicy mogą w słoneczną pogodę wyjść z sypialni bezpośrednio na zewnątrz i zyskują dodatkowy ciąg komunikacyjny między południowym tarasem a przeszklonym salonem i głównym wejściem do domu.

budowa domu modułowego pod klucz

 

Wygodna ucieczka od miejskiego zgiełku

Budowa domu miała miejsce na działce zlokalizowanej z dala od większych zabudowań i ciągów komunikacyjnych. Dom stoi niemal samotnie na wzniesieniu, z którego rozpościera się piękny widok na jezioro. Ze wschodnią granicą działki sąsiaduje pole pszenicy, a od strony jeziora granicę wyznaczają liczne krzewy i niewielkie drzewa. Otoczenie ma swój klimat i wprowadza uczucie prywatności.

budowa domu modułowego pod klucz

Dom o powierzchni 140m2 mieści w sobie cztery sypialnie, łazienkę, wc dla gości, spiżarnię, przedsionek oraz niemal 60m2 salon z kuchnią i wyjściem na taras. Salon został tak zaprojektowany, aby posiadał jak najwięcej przeszkleń od strony zachodniej, gdzie możemy podziwiać widok na jezioro. Zabudowa kuchenna znalazła swoje miejsce z drugiej strony na wschodniej ścianie, a w centralnym punkcie stanęła wyspa z hokerami. Od północnej strony salon posiada kominek typu koza oraz strefę wypoczynku z telewizorem i dużą, wygodną kanapą. Dwie sypialnie przeznaczone są dla gości, natomiast pozostałe sypialnia są przeznaczone dla użytku inwestorów i posiadają swoje własne wyjścia na zewnętrzny taras. Łazienka jest przestronna i mieści sobie zabudowaną kabinę prysznicową oraz wolno stojącą wannę. Całość wykończona jest kaflami wybieranymi przez inwestorów.

plan domu modułowego - apartament całoroczny 145

Wnętrze domu zostało zaprojektowane przez pracownię NoToTu Projekt i stanowi połączenie naturalnych kolorów i wyrazistych wzorów. Wszystko ma klimat letniej sielanki z elementami boho. Sercem projektu są autentyczne, drewniane meble, które architekci wkomponowali w nowoczesne zabudowy tworząc spójną całość i wyjątkowy charakter wnętrza.

 

Budowa domu modułowego pod klucz – technologia Smart-Mod

Budowa według indywidualnego projektu wymagała kilku dodatkowych rozwiązań technicznych. Głównym miejscem w nowym domu miał być duży salon z otwartą kuchnią z wyspą i widokiem na jezioro. Pomieszczenie o powierzchni 60m2 udało wykonać się w technologii modułowej dzięki zastosowaniu stalowych podciągów i wzmocnionych słupów w ścianach zewnętrznych. Konstrukcja stalowa została zintegrowana z drewnianym szkieletem.

budowa domu modułowego pod klucz z 6 modułów

Budynek posiada w całości ogrzewanie z mat grzewczych na podczerwień. Jest to alternatywa dla zwykłych konwektorów naściennych. Takie ogrzewanie jest bardziej estetyczne, ponieważ maty są schowane w suficie, a jedynym widocznym element są sterowniki. Dodatkowo jest to też bardziej energooszczędny system w porównaniu do elektrycznych grzejników, który opiera się na emisji fal promieniowania podczerwonego, a nie ogrzewania powietrza grzałką elektryczną. Co prawda długa fala podczerwona pośrednio ogrzewa powietrze siłą tarcia cząsteczek w całej kubaturze pomieszczenia, ale najważniejsze jest jednak wtórne oddanie ciepła, przez energię, która akumuluje się w ścianach, podłogach oraz sufitach. Co więcej, podczerwień zapewnia równomierny rozkład temperatury w mieszkaniu, którą można regulować przy pomocy sterowników i eliminuje efekt “zimnych stóp” dzięki nagrzewaniu posadzki. Rozgrzane przegrody pozostają suche na całej powierzchni – co dodatkowo rozwiązuje problem wilgoci we wnętrzach.

budowa domu pod klucz - apartament całoroczny 145

 

Walory ogrzewania na podczerwień

Nośnikiem energii są włókna węglowe wykonane w nanotechnologii. Zasada ogrzewania grzejnikami w technologii podczerwieni opiera się na takiej samej zasadzie, jak ciepło słoneczne. Ciepło powstałe w wyniku emitowania fal ma działanie korzystne na organizm ludzki. Zastosowanie tego typu ogrzewania poprawia ogólne samopoczucie – tak, jak czyni to ciepło słoneczne. Standardowe grzejniki konwektorowe ogrzewają powietrze, dzięki temu odczuwamy ciepło. Ogrzane powietrze unosi się do góry pod sufit, zimne powietrze natomiast utrzymuje się nisko przy podłodze. Musimy zatem dostarczyć więcej ciepła, aby odczuwać komfortową temperaturę bliżej podłogi. Takie zjawisko powoduje ruch cząsteczek kurzu w powietrzu i przyczynia się do wysuszenia powietrza. To zjawisko nie zachodzi w przypadku ogrzewania podczerwienią, a więc docenią je alergicy i osoby z chorobami dróg oddechowych.

 

Dom modułowy Smart-Mod

Budowę domu 140m2 zakończyliśmy po trzech miesiącach od podpisania umowy z inwestorami. Dzięki naszej technologii modułowej udało się postawić w tak krótkim czasie nowoczesny budynek gotowy do zamieszkania. Konstrukcja drewniana z certyfikowanego drewna importowanego ze Szwecji, którego używamy w naszych modułach zapewnia trwałość budynków na dziesięciolecia. Dzięki temu oprócz szybkiej budowy jesteśmy spokojni o przyszłość realizacji Smart-Mod.

domy modułowe - apartament całoroczny 145

Seria domów całorocznych skierowana jest do osób, które szukają alternatywy od tradycyjnego budownictwa i cenią sobie jakość wykonania.

 

Jeżeli zainteresował Cię ten artykuł zobacz nasze inne

CAŁOROCZNE DOMY MODUŁOWE

 

 

 

 

 

 

 

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!