Co warto wiedzieć o montażu domów modułowych?

Budynki modułowe budowane są w segmentach na hali produkcyjnej i dostarczane w miejsce wskazane przez klienta na naczepie TIRa. Przed wyjazdem moduły są zabezpieczone na czas transportu- otwarte ściany zamykamy płytą OSB oraz wstawiamy dodatkowe wzmocnienia konstrukcji w miejscach tego wymagających. Gotowy moduł wyjeżdża z hali szczelny, aby uniknąć ryzyka przedostania się wody do środka.

Warto wspomnieć, że zamawiając dom z wykończeniem pod klucz nasz Smartmod przyjeżdża już wyposażony w biały montaż, zabudowy meblowe i kuchenne, a nawet sprzęty AGD.

 

Co musi przygotować inwestor przed montażem domu?

Pierwszą rzeczą, o której trzeba pamiętać, to możliwość dojazdu i rozładunku na działce inwestora. Smartmody przyjeżdżają na naczepie TIRa i są montowane za pomocą dźwigu, który musi mieć możliwość rozstawienia się w odpowiednim miejscu. Droga do działki musi być odpowiednio szeroka, bez ostrych zakrętów i z nawierzchnią, która umożliwi przejazd ciężkiego TIRa. Wszelkie przeszkody takie jak drzewa, linie energetyczne lub inne budynki mogą ograniczyć pole manewru dla dźwigu. W celu stwierdzenia czy montaż jest możliwy na danej działce wystarczy przesłać do nas jej adres. W niektórych przypadkach prosimy także o zdjęcia terenu, nagranie filmu z drogi dojazdowej lub przyjeżdżamy na wizję lokalną.

Drugim krokiem jest przygotowanie miejsca, w którym będą montowane nasze Smartmody. Zawiera się w tym doprowadzenie niezbędnych mediów, czyli wody, kanalizacji oraz prądu. Kolejnym krokiem jest wykonanie fundamentu. Domy można montować na płycie fundamentowej, ławach lub fundamencie punktowym- wybór zależy od warunków gruntowych oraz decyzji inwestora. Przesyłamy za to rysunki techniczne z wytycznymi do wykonania fundamentu pod dom oraz miejscem doprowadzenia przyłączy.

transport domów modułowych 

Czy montaż małych i dużych domów modułowych czymś się różni?

Małe jednomodułowe obiekty wykończone są w całości w fabryce, więc podczas montażu wystarczy tylko postawić je na fundamencie (moduły mogą być zakotwione na stałe lub nie) i podłączyć przyłącza. Po skończeniu tych prac moduł jest w pełni gotowy do użytkowania.

W przypadku domów składających się z kilku modułów transport wygląda tak samo. Krótsze moduły (do długości 6m) mieszczą się parami na jednej naczepie, większe muszą jechać pojedynczo. Na miejscu posadowienia czeka dźwig, który po kolei rozładowuje i ustawia moduły na fundamencie. Następnie pracownicy podłączają przyłącza i przechodzą do prac wykończeniowych. W większych domach ekipa montażowa musi wykonać wszystkie łączenia między modułami oraz uzupełnić elewacje. Kolejnym etapem jest malowanie wnętrza oraz uzupełnienie posadzki. Ze względu na łączenia duże pomieszczenia mają tylko częściowo skończoną posadzkę przed wyjazdem na montaż, aby cała powierzchnia podłogi mogła być wykonana bez użycia listew lub progów. Na koniec zostaje ułożenie tarasu oraz ostatnie poprawki we wnętrzu- założenie listew przypodłogowych, kontaktów, włączników i lamp.

 

Ile trwa montaż domów modułowych?

Jednomodułowe Smartmody montujemy w kilka godzin. W tym czasie ustawiamy budynek na fundamencie przy pomocy dźwigu i podłączamy media. W 1 dzień Smartmod jest gotowy do użytkowania. Czasem potrzebujemy 2 dni na dokończenie dodatkowych elementów jak taras lub daszek nad wejściem.

Czas wykończenia większych domów różni się od ilości modułów i skomplikowania projektu. Sam montaż przy pomocy dźwigu trwa 1 dzień nawet w przypadku domów 6 modułowych. Późniejsze prace wykończeniowe trwają około 1 do 2 tygodni w przypadku mniejszych domów i do 3 tygodni w przypadku domów składających się z 4 lub więcej modułów. Niektóre bardziej skomplikowane projekty lub realizacje domów z dużym tarasem wymagają nawet 4 tygodni na dokończenie wszystkich prac.

Ze względów technicznych wykończenie domów piętrowych trwa dłużej od domów parterowych, ponieważ musimy spasować elewację na miejscu oraz wykonać łączenia pionowe i schody.

 

Montaż domów modułowych w 2021 – nasze Smartmody

montaż dachu w domu modułowym

Domy modułowe w Gdańsku

Pierwszym dużym montażem tego roku były 4 domy piętrowe z dwuspadowym dachem. Nie jechaliśmy daleko, ponieważ domki zlokalizowane są w Gdańsku, zaraz nad samym morzem. Inwestycja zakładała budowę 4 domów całorocznych, które będą przeznaczone na wynajem krótkoterminowy. Działka ma piękny widok, własne wyjście na deptak przy plaży i jest świetnym miejscem na bazę dla turystów. Z drugiej strony kształt i położenie działki stanowiły dla nas nie lada wyzwanie podczas montażu. Wjazd był zorganizowany przez drugą działkę, a ze względu na wąskie uliczki moduły musiały być przeładowywane na mniejsze naczepy na pobliskim placu, a później montowane drugim dźwigiem na działce. Ostatnim etapem było osadzenie dachu, który w tym projekcie przyjechał jako odrębna konstrukcja.

 

montaż modułu 35

Montaż – Apartament 35B

Drugim montażem były 2 domki letniskowe z naszego katalogu, które pojechały do województwa podlaskiego. Montaż przebiegł bardzo sprawnie, ponieważ ten model domku jest gotowy do użytku praktycznie już po podłączeniu przyłączy. Bardziej czasochłonną czynnością było w tym wypadku ułożenie tarasu i montaż wystających daszków nad wejściem, które ze względu na swoją szerokość musiały być dokończone na miejscu.

Więcej projektów domków do 35m2 możecie znaleźć tutaj.

 

montaż na wodzie

Montaż szatni na molo w Sopocie

Najbardziej nietypowy montaż w tym roku mieliśmy przy okazji rozbudowy mariny w Sopocie. W ramach projektu dostarczyliśmy budynek szatni, który stanął na falochronie. Szatnia wyjechała do portu w Gdyni, gdzie została załadowana na specjalną barkę. Później moduł popłynął do Sopotu i tam został zamontowany przez naszą ekipę, która koordynowała dźwig na barce. Był to nasz pierwszy moduł, który transportowaliśmy drogą morską. Pogoda była w tym wypadku bardzo ważnym czynnikiem, ponieważ nawet nieduże zafalowanie uniemożliwiłoby nam precyzyjnie zamontować moduł przy pomocy dźwigu z barki.

 

montaż domu całorocznego

Dom modułowy parterowy do Niemiec

W drugiej połowie roku zbudowaliśmy 6-modułowy dom bazujący na naszym modelu Apartament 145. Ten projekt został nieco zmniejszony – finalnie dom ma 137m2 zabudowy. Mieszkanie wyposażyliśmy w ogrzewanie podłogowe i rekuperację. Smartmod pojechał do Niemiec, gdzie będzie pełnił funkcję domu całorocznego dla rodziny. Ze względu na dużą odległość jaką musiały przejechać moduły na czas transportu wzmocniliśmy je w środku specjalną drewnianą konstrukcją. Chodziło o usztywnienie otwartych modułów w części salonu, aby dłuższa trasa i drgania nie uszkodziły wykończenia wnętrza.

 

montaż dom piętrowy

Montaż – jednorodzinny dom piętrowy

Kolejną realizacją za granicą był indywidualny projekt domu jednorodzinnego. Inwestor zamówił u nas dom piętrowy z płaskim dachem, salonem z kuchnią na parterze i sypialniami na piętrze. Całość ma 75m2 zabudowy i pojechała na montaż w 6 modułach. W przypadku modułowych domów piętrowych niezwykle ważna jest precyzja wykonania, tak aby później nie było kłopotu ze spasowaniem piętra z parterem. Jest to istotne dla równego wykończenia elewacji – część płyt zakrywa jednocześnie dolne i górne moduły. Drugą kwestią jest wnętrze domu i poprawne wykonanie klatki schodowej bez uskoków między ścianami parteru i piętra.

 

montaż domu antresola 35A

Montaż – Antresola 35A

Na koniec roku zdążyliśmy jeszcze zawieźć nasz lekko przerobiony dom Antresola 35A. Na życzenie inwestora wykonaliśmy go w stanie deweloperskim, ze zmienionym układem wnętrza ze względu na funkcję sauny. Działkę znaliśmy bardzo dobrze, ponieważ 2 lata wcześniej montowaliśmy na niej piętrowy dom całoroczny. Moduły wyjechały od nas już z całą konstrukcją dachu – ze względu na ich większą wysokość górne segmenty zostały przetransportowane na specjalnej naczepie niskopodwoziowej.

Więcej o modułowych domach z antresolą możecie przeczytać tutaj.

 

 

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!