Co to są domy modułowe? Domy modułowe to technologia w budownictwie, która polega na szybkim budowaniu opartym na łączeniu przygotowanych w fabryce modułów budynku. Gotowe moduły transportuje się później na plac budowy. Dzięki takiej technologii przy której 90% prac odbywa się w fabryce z dala od placu budowy, stawianie budynku znacznie się skraca i nie jest zależne od warunków pogodowych.

Po wyprodukowaniu modułów na hali, zostają one przetransportowane na tirze na działkę klienta i za pomocą dźwigu są zamontowane na wcześniej przygotowanym fundamencie. Sam montaż na działce najczęściej trwa kilka godzin. Domy budowane w technologii modułowej są nowoczesne, ekologiczne, niedrogie i można w nich zamieszkać w zaledwie kilka miesięcy od złożenia zamówienia. System modułowy to istotna zmiana w dotychczasowej filozofii budowania.

 

Jak wyglądają domy modułowe?

Domy modułowe po złożeniu mogą przypominać zarówno tradycyjny dom jak również bardziej współczesną i nowoczesną bryłę. Mimo, iż istnieją w nich pewne ograniczenia (takie jak transport), to nawet ze standardowej wielkości modułów stworzyć można niepowtarzalny obiekt. Wszystko zależy już od kreatywności projektantów i potrzeb klientów. W przypadku drewnianych domów modułowych mają one najczęściej elewację wentylowaną co oznacza, że bardzo łatwo można wykończyć ją w drewnie lub płytami elewacyjnymi montowanymi na klej. Połączenie obu materiałów daje mnóstwo możliwości na stworzenie niepowtarzalnego domu. Drewno jest klasycznym materiałem, który świetnie wygląda w otoczeniu zieleni.

 

Domy – jakie są wymiary modułów?

montaż domku modułowego

Domy modułowe wykonane są jak sama nazwa wskazuje z modułów, które w całości transportowane są na naczepie TIRa. Właśnie względy transportowe determinują wielkość poszczególnych modułów. Moduły mają najczęściej 6, 9 lub 12m długości, 3 metry szerokości i 3,2 metry wysokości. Warto pamiętać, że moduł składa się z gotowej ocieplonej podłogi, pomieszczenia, ocieplonego dachu z warstwami spadkowymi, więc od wysokości transportowej musimy odjąć około 0,7 metra. Maksymalna transportowalna długość modułu to 12m, natomiast szerokość to 3,2m i wysokość przy użyciu specjalistycznego niskopodwoziowego transportu to 4m. Istnieje możliwość transportowania szerszych modułów (nawet do szerokości 4m), lecz wiąże się to z nocnym transportem z pilotem, licznymi pozwoleniami, co znacznie podwyższa koszty.

 

Jak mogą być wykończone domy modułowe?

Wykończenie domów modułowych może być wykonane w różnych standardach. Standard wykończenia zależy od wyboru klienta.

 • Stan surowy zamknięty: Jest to tak naprawdę skorupa domu, czyli budynek wykończony od zewnątrz, posiadający okna, ale w środku bez instalacji, izolacji i wykończenia podłóg i sufitu. Domy modułowe ze względu na możliwości jakie daje prefabrykacja na hali, bardzo rzadko wykonywane są w stanie surowym zamkniętym, gdyż niewiele więcej czasu potrzeba na doprowadzenie domu do stanu deweloperskiego.
 • Standard deweloperski: jest podstawowym sposobem wykończenia domów modułowych. Dom w takim standardzie wykończony jest w całości z zewnątrz. W środku otrzymujemy gładkie, zaszpachlowane ściany. Instalacja elektryczna jest w całości wykończona z gniazdkami, włącznikami, lampami i rozdzielnią elektryczną. Rury wodno-kanalizacyjne położone są w ścianach i podłodze. W tym standardzie nie ma jeszcze wykończenia łazienki (kafelek, białego montażu), wykończenia kuchni i podłóg, czy drzwi wewnętrznych. Należy pamiętać, że standard deweloperski przez różne firmy jest różnie rozumiany, gdyż nie ma prawnych wytycznych co powinien zawierać.
 • Wykończenie “Pod klucz”: W wersjach z wykończeniem wnętrza otrzymujemy dom gotowy do zamieszkania. Dom posiada gotową łazienkę wykończoną płytkami z armaturą, kuchnię ze sprzętami AGD, gotowe pokoje czekające już tylko na meble ruchome typu łóżko, kanapa, szafy. Do takiego domu możemy wprowadzić się od razu po zakończeniu montażu.

 

Moda na skandynawskie domy modułowe

Moda na skandynawski design nie przemija. Prostota, ekologiczne rozwiązania i bliskość natury sprawiają, że klienci coraz częściej decydują się na budowę domu zgodnie z ideą naszych północnych sąsiadów.
Minimalizm to główna cecha projektów skandynawskich. Dbałość o detale i funkcjonalność stawiane są na pierwszym miejscu. Wszystko to projektowane w sposób niezwykle ergonomiczny i estetyczny.

Znakiem rozpoznawczym skandynawskich technologii jest również ich niezawodna jakość a z drewna skandynawskiego korzystają najbardziej cenieni polscy producenci domów modułowych na rynku. Drewno szwedzkie wyróżnia się niebywałą trwałością i właściwościami. Każda deska jest suszona komorowo i posiada certyfikat. Jest to materiał naturalny i ekologiczny, pozyskiwany ze zrównoważonych źródeł w oparciu o najwyższe standardy produkcji.

 

Domy modułowe – jak wygląda produkcja

 

Ile wynosi czas realizacji domu modułowego? Czyli, etapy produkcji domów modułowych.

Czas budowy domu modułowego trwa od kilku do kilkunastu tygodni i zależy od skomplikowania, wielkości konstrukcji, oraz od stopnia wykończenia. Co ciekawe proces budowy domu modułowego może iść równolegle ze sprawami formalnymi, gdyż większość etapów budowy wykonywana jest na hali z dala od działki inwestora. Przed rozpoczęciem budowy warto jednak jest przejść się do urzędu do wydziału Architektury i pokazać budynek jaki chce się postawić i zapytać, czy nie widzą prawnych przeciwskazań. Ostatecznie nowy budynek musi spełniać wymagania opisane w warunkach zabudowy lub planie miejscowym dla danej działki. Wracając jednak do etapów produkcji budynku na hali montażowej:

dom modułowy schemat

Etap I – konstrukcja budynku

Pierwszym etapem produkcji domów modułowych jest wykonanie konstrukcji budynku (drewnianej lub stalowej). Budowa zaczyna się od wykonania komponentów podłogi, ścian i dachu. Następnie wszystkie te komponenty są łączone ze sobą tworząc zarys budynku. W tej fazie montujemy także uchwyty transportowe. Do konstrukcji przytwierdzone są listwy, całość wyłożona jest membraną paroizolacyjną i podłoga płytami cementowo-drzazgowymi, a ściany i sufit płytami OSB i gips-karton. Ściany działowe i stropy wykończone są płytami gipsowo-kartonowymi lub boazerią drewnianą.

 

Etap II – instalacje i izolacje

W tak przygotowanej konstrukcji zamontowane są instalacje elektryczne, wod-kan oraz ogrzewanie, a następnie całość jest szczelnie wypełniona wełną mineralną. Na zewnątrz bryła zamknięta jest membraną paroprzepuszczalną, a na dachu wykonane są spadki i zamontowane płyty. Dachy są zazwyczaj płaskie (z 2% spadkiem) lub dwuspadowe. Zależnie od projektu mogą kryć antresolę lub poddasze.

 

Etap III – montaż okien i wykańczanie

Na tym etapie w modułach montowane są okna i drzwi wybrane przez klienta – zależą one od kilku czynników. Znaczenie mają tutaj zarówno względy estetyczne jak i rodzaj izolacji na jaki zdecyduje się inwestor. Okna wstawia się wtedy 2-szybowe w przypadku stróżówek lub 3-szybowe w domach i biurach. W tym czasie w środku trwa szpachlowanie i malowanie wnętrz.

 

Etap IV – wykończenia

Ostatnim etapem na hali jest etap wykończenia zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Fasady wykonuje się jako wentylowane i pokrywa najróżniejszymi materiałami, zaczynając od płyt elewacyjnych włókno-cementowych przez płyty cementowo-drzazgowe aż po okładzinę drewnianą. Ściany pokryte są elewacją, dach papą, blachą i przygotowane są wszystkie opierzenia. W środku kładzione są kafelki, panele podłogowe, drzwi wewnętrzne, armatura i wykończenie kuchni. Jedynie miejsca łączeń nie są wykończone i te elementy wykonywane są na działce klienta.

 

Etap V – montaż na działce

Gotowe moduły transportujemy na działkę na naczepie tira. Na miejscu przy pomocy dźwigu zostają one zamontowane na fundamencie, połączone ze sobą i podłączone do mediów. Przewiezienie na działkę i montaż z podłączeniem obiektu składającego się z jednego modułu może zająć jedynie kilka godzin. Przy większej ilości modułów, wykonanie niezbędnych połączeń zajmuje od kilku dni do maksymalnie trzech tygodni. Fundamenty zależą od konkretnego projektu, jego konstrukcji oraz przede wszystkim rodzaju podłoża na jakim ma stanąć obiekt. Z reguły domy modułowe stawia się na fundamentach punktowych, ławach lub płycie fundamentowej. Ważne, aby fundament był dokładnie wykonany i wypoziomowany z zachowaniem przerw technologicznych na podłączenia instalacji. Dokładny rysunek fundamentu z umiejscowieniem przerw technologicznych przygotowuje firma Smart-Mod.

 

Zobacz jeszcze:

Projekty domów bez pozwolenia na budowę

 

 

Domy modułowe a murowane – różnice

Czytając o domach modułowych możemy sobie zadać pytanie: czy wybrać system modułowy czy tradycyjny? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka i na pewno trzeba rozważyć jakie są nasze priorytety i wziąć pod uwagę kilka znaczących kwestii. Technologia modułowa umożliwia nam postawienie własnego domu w bardzo krótkim czasie, więc jeżeli zależy nam na czasie – domy modułowe będą idealnym rozwiązaniem. Krótki czas realizacji wiąże się jednak z szybszym podjęciem decyzji w kwestii projektu i tego co dokładnie chcemy zamówić.

Już na etapie projektu należy wziąć pod uwagę, którą technologią będziemy budować dom. Domy w tradycyjnej technologii dają nam największą elastyczność w projektowaniu, a technologia domów modułowych najkrótszy czas realizacji. Technologia tradycyjna jest także dla osób, które muszą przemyśleć poszczególne etapy budowy i rozplanować wszystko krok po kroku. Budowa trwa miesiące a czasem nawet lata, także czas na podjęcie poszczególnych decyzji związanych z projektem proporcjonalnie się wydłuża. Z drugiej strony, kiedy poszukujemy obiektu, który w razie potrzeby możemy szybko i łatwo rozbudować – moduły są dla nas.

Dla przykładu, na dom parterowy o powierzchni 85 metrów kwadratowych potrzebujemy w metodzie:

 • Tradycyjnej murowanej –  ocieplony fundament, wymurowanie około 500 bloczków, okna, wylanie stropów, prace elewacyjne, dachowe i prace wykończeniowe wewnątrz
 • Prefabrykowanej – ocieplony fundament na którym montujemy około 15 komponentów ścian (już z oknami), 6 komponentów stropu, spadki, wykończenie elewacji
 • Modułowej – prosty fundament punktowy, ławowy lub płyta, 3 modułów wykończonych zarówno od zewnątrz jak i od środka – łącznie z gotowymi pomieszczeniami łazienki kuchnia). Tutaj zostaje wykończenie łączeń gotowych modułów mieszkalnych dostarczonych na budowę.

Budowa tradycyjna na działce trwa minimum pół roku podczas której występuje wiele przerw technologicznych na zastygnięcie betonu, prefabrykowana 1 miesiąc, modułowa około 14 dni od przyjazdu modułów do wprowadzenia się. Należy jednak pamiętać, że domy modułowe i prefabrykowane potrzebują kilku do kilkunastu tygodni na wyprodukowanie komponentów / modułów. Rozbudowa domu modułowego nie stanowi tutaj bardzo dużego kłopotu. Należy jedynie pamiętać o wystarczającej ilości miejsca dla wjazdu TIRa. Jako dodatkowy plus rozwiązania modułowego jest fakt, że inwestycja nie jest uzależniona od pogody i można ją rozpocząć o dowolnej porze roku.

montaż dom modułowy

Jak zbudować dom w kilkanaście tygodni? Czas realizacji, to kluczowa różnica  między budownictwem tradycyjnym (murowanym) a prefabrykowanym i modułowym.  Domy składane z elementów posiadają zaletę realizacji w bardzo krótkim czasie, bez względu na porę roku czy pogodę. Podczas gdy budowa tradycyjna może trwać latami, dom modułowy zainstalujemy na działce nawet w kilka godzin. Oczywiście do tego czasu należy doliczyć oczekiwanie na pozwolenie na budowę (jeśli jest wymagane) lub samą produkcję zamówionych modułów. Należy pamiętać jednak, że jeżeli zależy nam na czasie, to produkcja może odbywać się równolegle do spraw urzędowych.

 

Czym różnią się domy modułowe i prefabrykowane.

Budownictwo modułowe często mylone jest z domami prefabrykowanymi. Wprawdzie obie technologie mają ze sobą wiele wspólnego, gdyż domy modułowe powstają z elementów prefabrykowanych, różnią się jednak metodą projektowania i budowania. W najprostszy sposób tłumacząc różnica między tymi dwiema technologiami polega na tym, że domy prefabrykowane wykonujemy z gotowych ścian, sufitów, podłóg, a domy modułowe z całych wykończonych segmentów budynku.

Budowa domu z elementów przygotowanych w fabryce stawia przed projektantami wyzwanie, jednak ciągły rozwój technologii pozwala na dużą elastyczność projektową. Mimo ograniczeń, takich jak to, że dom składany jest z gotowych elementów, producenci oferują różne wymiary a także kształty poszczególnych komponentów. Budowa domu z gotowych elementów (czy prefabrykowanych, czy gotowych modułów) pozwala wykazać się kreatywnością w projektowaniu.

Więcej na temat różnicy tych dwóch technologii opisaliśmy w artykule o budownictwie prefabrykowanym TUTAJ.

dom piętrowy ze skośnym dachem

 

Domy modułowe czy szkieletowe? Jak na cenę wpływa jakość drewna konstrukcyjnego?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czemu w Skandynawii buduje się głównie domy drewniane, a w Polsce takie domy miały bardzo słabą reputację? Sprawa jest dość prosta – chodzi o jakość drewna konstrukcyjnego. W Skandynawii używa się drewna suszonego komorowo, czterostronnie struganego posiadającego wszystkie certyfikaty. W Polskich tartakach w większości można dostać drewno mokre, które po zamontowaniu w domu, puszcza wodę, konstrukcja pracuje, wełna wilgotnieje i błyskawicznie do domu wdziera się grzyb. Drewno z tartaku jest dwa razy tańsze od Skandynawskiego, a zabudowane płytami g/k staje się nie widoczne dla klienta stąd do tej pory było często stosowane przez firmy stawiające domy szkieletowe. Całe szczęście coraz więcej producentów większą uwagę zwraca na jakość drewna. Przed zakupem u wykonawcy warto dowiedzieć się jakie drewno zostanie zastosowane w naszym domu.

Posiadając już dobre drewno konstrukcyjne przy budynkach szkieletowych warto zatroszczyć się o zabezpieczenie poszczególnych etapów budowy. W przypadku domów szkieletowych budowa odbywa się na zewnątrz i nie jesteśmy w stanie kontrolować warunków pogodowych jak w przypadku domów modułowych. Długotrwały deszcz na budowie powoduje zamoknięcie materiału i w konsekwencji zagrzybienie budynku. Ze względu na prowadzone prace w fabryce i szybką realizację nie mamy takiego problemu- z hali produkcyjnej wyjeżdżają już niemal gotowe domy.

 

Koszty stałe budowy

Decyzję o wyborze metody na budowę własnego domu może pomóc nam podjąć fakt o licznych płatnościach dodatkowych z jakimi trzeba liczyć się podczas budowy tradycyjnej. Jest to prąd na budowie, robocizna, wywóz śmieci, wynajęcie ToiToi, sprzątanie miejsca budowy oraz inne wydatki, które podczas budowy na działce inwestor pokrywa z własnego portfela. Co ciekawe, jedna z najważniejszych zalet domów modułowych, czyli wiedza o dokładnych kosztach budowy, na początku rozmowy odbierana jest często jako wada. Jesteśmy narodem optymistów i osoby decydujące się na budowę działki zwykle liczą podstawowe materiały zapominając o wszystkich pobocznych kosztach. Ten fakt głównie polega na braku doświadczenia budowlanego. Aby to prosto wytłumaczyć, myśląc o listwach przypodłogowych kalkulujemy metr bieżący listwy razy cenę w sklepie. Dopiero przy kasie okazuje się, że narożniki, łączniki śruby i inne akcesoria podwyższają cenę zakupu nawet o 50%.

 

Proces zamówienia domu modułowego

Wybór domu z gotowych modułów na pewno jest rozwiązaniem prostszym i przyjemniejszym niż bardziej skomplikowana budowa domu w technologii murowanej. Jednak nawet w przypadku prostych domów modułowych, koniecznie jest podjęcie kilku niezbędnych decyzji.

 

I Etap – Wybór działki

Pierwsza z nich to zakup odpowiedniej działki. Każda działka posiada cechy widoczne takie jak ukształtowanie terenu, droga dojazdowa, a także i nie widoczne na pierwszy rzut oka. Takimi rzeczami są wszystkie dokumenty opisujące stan prawny działki jak i możliwość jej zabudowania. Na co zwrócić uwagę przed zakupem działki?

 • teren musi być wyposażony w media
 • musi spełniać techniczne warunki związane z wjazdem ciężkiego sprzętu, czyli szerokość drogi dojazdowej, brak ostrych zakrętów itp.
 • Należy sprawdzić zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) – Dokument można pobrać z Internetu, gdyż większość gmin posiada je w formie elektronicznej. MPZP określa charakter działki (rekreacyjna, rolna, mieszkaniowa, usługowa), możliwość stawiania domu, usytuowaniu domu na działce, oddalenie od drogi, materiały elewacyjne, rodzaj i kąt nachylenia dachu, zapewnienie minimalnej powierzchni biologicznie czynnej etc.
 • w przypadku, gdy brak jest MPZP dla danej działki, należy wystąpić o Warunki Zabudowy, które wydawane są indywidualnie dla każdej działki. Oczekiwanie na WZ trwa około 2 miesięcy. Przed wystąpieniem o WZ warto dowiedzieć się co jest możliwe i ewentualnie zaproponować jaki ma się pomysł na działkę, gdyż urzędnicy często pomagają w dostosowaniu Warunków Zabudowy do naszych wymagań.

II Etap – Wybór projektu

Posiadając Warunki Zabudowy lub opis MPZP możemy przejść do drugiego etapu, czyli wyboru projektu. Standardowo są to rozmowy z architektami, uzgodnienie koncepcji, rozmowy na temat pomysłów i naszych wymagań. W ofercie domów modułowych jest szereg projektów do wyboru o różnym metrażu. Należy pamiętać, że ze względu na różne wymagania działki, projekt może być dostosowany do naszych wymagań. Istnieje wykonanie lustrzanego odbicia, dodania lub zrezygnowania z okna, a także zmiany w aranżacji wnętrza.

 

III Etap – Sprawy urzędowe (formalne)

Niezależnie od tego, co stawiamy na naszej działce i w jakiej technologii, nie obejdzie się bez spraw formalnych w urzędzie.

dom modułowy montaż

a) Procedura Zgłoszenia Budowlanego

W przypadku, gdy stawiamy dom do 70m2 powierzchni zabudowy możemy użyć procedury zgłoszenia. Firma Smart-Mod posiada wiele projektów domów bez pozwolenia z którymi można się zapoznać w artykule TUTAJ. Czas, w którym otrzymujemy tzw. cichą zgodę od momentu złożenia to 21 dni.

Akt prawny dotyczący domu na zgłoszenie:

„Art. 29.1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:(….)
1a)  wolno stojących, nie więcej niż dwukondygnacyjnych budynków mieszkalnych jednorodzinnych o powierzchni zabudowy do 70 m2, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane, a budowa jest prowadzona w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych inwestora;
(…)
16) wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku, o powierzchni zabudowy:

a) do 35 m2,
b) powyżej 35 m2, ale nie więcej niż 70 m2, przy rozpiętości elementów konstrukcyjnych do 6 m i wysięgu wsporników do 2 m
– przy czym liczba tych budynków na działce nie może być większa niż jeden na każde 500 mpowierzchni działki;

Dokładne aspekty prawne dotyczące domu na zgłoszenie zostały opisane w artykule TUTAJ.

b) procedura Pozwolenia na budowę

W przypadku, gdy powierzchnia domu przekracza 70m2, czeka nas złożenie projektu budowlanego i wystąpienie o pozwolenie na budowę. Firma Smart-Mod przygotowuje tzw. zaawansowaną koncepcję, rysunki techniczne i specyfikację, którą klient przekazuje lokalnemu architektowi w celu stworzenia projektu budowlanego i złożenia go do pozwolenia na budowę. Należy pamiętać, że ze względu na ilość różnych rozwiązań, architekt dostaje dokumentację techniczną w formie rysunków PDF i DWG. Nie jest to jednak gotowy projekt budowlany do adaptacji, a szczegółowa koncepcja. Ze względu na to, że każdy Urząd ma swoją interpretację prawa i na inne aspekty projektu patrzy, warto, aby lokalny architekt pokierował projektem w swoim urzędzie. Czas otrzymania pozwolenia na budowę trwa do 65 dni. Następnie należy poczekać 2 tygodnie na uprawomocnienie.

c) stawianie domu tymczasowego lub na kołach na okres 180 dni

Polskie prawo budowlane pozwala na stawianie obiektów tymczasowych na okres 180 dni. Wiąże się to jednak ze zgłoszeniem takiego obiektu i wywiezienie go po tym okresie (lub złożenie kolejnego zgłoszenia). Tak jak jest to dobre rozwiązanie dla gastronomii sezonowej, tak w przypadku domów modułowych jest to mało opłacalna procedura wiążąca się z ciągłymi problemami. Obejściem takiego systemu wydawałoby się postawienie budynku na kołach, ale w Polskim prawie budowlanym nie ma przewidzianego takiego rozwiązania i tzw. domki holenderskie traktowane są jak każdy dom stawiany na działce. Aspekty prawne i liczne wyroki sądowe opisane są w artykule o domach holenderskich TUTAJ.

 

Przeczytaj jeszcze:

Aspekty prawne dotyczące domków na zgłoszenie

 

 

Jakie są zalety domów modułowych

 • Szybki czas budowy w porównaniu do metod tradycyjnych – realizacja domu modułowego to maksymalnie 3 miesiące
 • Dowolność w kwestii rozpoczęcia prac nad inwestycją – domy modułowe nie mają ograniczeń co do pory roku i można je stawiać również zimą
 • Mobilność – domy można przestawić.
 • Łatwość nabycia i szybki czas realizacji
 • Możliwość postawienia domu nawet w trudnych warunkach gruntowych (skarpy i górskie zbocza, skały, podłoże piaszczyste a nawet podmokłe)
 • Możliwość rozbudowy o kolejne moduły
 • Brak konieczności zatrudniania inspektora nadzoru, który sprawdza poszczególne ekipy. Domy modułowe wykonane są przez jednego producenta, który bierze odpowiedzialność za każdy element budynku.
 • Brak konieczności sprzątania placu budowy, montaż jest czysty, krótki i mało uciążliwy.
 • Jakość domu modułowego objęta jest gwarancją producenta, co gwarantuje usunięcie wszelkich usterek
 • Pewność, że do budowy zostały użyte tylko odpowiednie i sprawdzone materiały
 • Używane w produkcji materiały wysokiej klasy, które podnoszą komfort użytkowania i m.in. zmniejszają koszty ogrzewania
 • Trwałość – przy użyciu odpowiednich materiałów, żywotność domu modułowego ocenia się nawet na 300 lat
 • Kompleksowe wykonanie z wykończeniem wnętrza – domy modułowe mogą być przygotowane do natychmiastowego zamieszkania, wraz ze sprzętem AGD
 • Oszczędności i jasność finansowa – inwestor z góry zna całkowity koszt inwestycji
 • Zwiększenie wydajności produkcji dzięki prefabrykacji (zwłaszcza przy produkcji wielu podobnych domów)
 • Mniejsza grubość ścian przekłada się na większą powierzchnię użytkową obiektu

 

Wady domów modułowych

 • Transport dużych i ciężkich modułów wymaga specjalnego transportu oraz użycia dźwigu na miejscu montażu – warto upewnić się, że docelowa działka posiada dogodny dojazd dla samochodów ciężarowych oraz wystarczająco dużo miejsca do pracy większych maszyn
 • Konieczność wykonania odpowiednich fundamentów leży po stronie inwestora – wykonanie we własnym zakresie lub skorzystanie z ekipy poleconej przez producenta (dzięki lekkiej konstrukcji domy modułowe nie wymagają ciężkich fundamentów, świetnie sprawdzą się tutaj bloczki betonowe, stopy fundamentowe czy też podpory systemowe)
 • Większość decyzji dotyczących projektu powinno być podjętych przed zamówieniem i rozpoczęciem budowy, ze względu na krótki czas realizacji modułów 

 

 

Jakie są rodzaje domów modułowych

W ofercie domów modułowych Smart-Mod można znaleźć wiele projektów podzielonych na poszczególne kategorie ze względu na funkcje.

Są to małe jedno- lub dwumodułowe domki letniskowe o powierzchni zabudowy do 35m2. Seria ta głównie jest skierowana do klientów, którzy zainteresowani są niewielkim budynkiem na działkę rekreacyjną. Warto pamiętać, że domy do 70m2 można postawić na działkę na zgłoszenie, czyli używając uproszczonej procedury. Domki posiadają okna 3-szybowe PCV i ocieplenie wełną 20cm w podłodze i dachu oraz 15cm w ścianach.

W swojej ofercie posiadamy domy od 50m2 wzwyż. Domy wykonane są z dwóch lub więcej modułów, mają okna 3-szybowe PCV i ocieplone są wełną grubości 20cm w podłodze i ścianach oraz 25cm w dachu. Są to więc pełnoprawne domy całoroczne, których szybkość budowy jest tutaj niewątpliwie największą zaletą. Taki dom modułowy można wyprodukować już w dwa miesiące co w porównaniu do tradycyjnej budowy jest kilkukrotnie szybsze. Ponadto prace prowadzone są niezależnie od pory roku i pogody, gdzie jedynym uciążliwym etapem dla inwestora jest tylko końcowy montaż domu na działce.

Stróżówki modułowe są rozwiązaniem dla firm. Nowoczesne portiernie są idealnym budynkiem na wjeździe do nowoczesnego kompleksu biurowego lub terenu fabryki. Jednocześnie stróżówki Smart-Mod są też bardzo wygodnym i przyjaznym stanowiskiem pracy o standardzie, który rzadko kiedy można spotkać w tego typu obiektach.

Bary i restauracje modułowe powstały z myślą o inwestorach z terenów nadmorskich, ale także miejsc, które są dzierżawione tylko na sezon. Stalowa konstrukcja modułów pozwala na wielokrotne przestawianie budynku i zapewnia wystarczającą wytrzymałość.

Seria toalet modułowych została stworzona na potrzeby pól kempingowych, scen letnich, czy obsługi węzłów komunikacyjnych.

Biura modułowe są idealnym rozwiązaniem jako sale wystawowe, biura sprzedażowe lub showroomy. Budynki mają właściwości obiektów całorocznych, lecz ich stalowa konstrukcja ułatwia przeniesienie budynku i daje większą elastyczność inwestorowi.

Oprócz standardowych budynków, wykonujemy także inne, bardziej nietypowe rozwiązania w zależności od potrzeb klienta

 

 

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!