Czym są domy prefabrykowane, a czym domy modułowe?

Domy prefabrykowane budowane są na placu budowy z gotowych wcześniej przygotowanych komponentów ścian i stropów. Domy modułowe powstają z prefabrykowanych elementów łączonych ze sobą w fabryce tworząc w ten sposób całe sekcje budynku, które są później transportowane i łączone w docelowej lokalizacji. Konstrukcja tego rodzaju umożliwia bardzo szybkie łączenie gotowych modułów– także w pionie, tworząc wielopiętrowe obiekty. Na etapie projektowania główną ideą jest wykorzystanie modułów o podobnych gabarytach. Mogą się one różnić detalem lub funkcją i finalnie tworzą jeden budynek. Dzięki temu można znacznie skrócić czas opracowywania projektów i wykonawstwa. Gotowe moduły są najczęściej transportowane w docelowe miejsce na naczepie tira z tego względu ich wymiary (szczególnie szerokość i wysokość) są zależne od wielkości pojazdów, które je przewożą.

domy modułowe prefabrykowane transport

Najpopularniejszymi rozwiązaniami w budownictwie modułowym są niewątpliwie stalowe kontenery i drewniane konstrukcje szkieletowe. Mniej popularne są prefabrykaty z keramzytobetonu, elementów żelbetowych, wzmocnionego PCV, czy płyt wiórowo-cementowych. Ciekawostką jest, że powstają już nawet pierwsze domy tworzone przy pomocy technologii druku 3D.

Podsumowując zasadniczą cechą domu modułowego jest fakt zbudowania go z kubaturowych (sześciennych) modułów produkowanych w fabryce, które są później łączone w całość na budowie.

montaż domków letniskowych modułowych

 

Domy prefabrykowane a budownictwo modułowe.

Mówiąc o domach prefabrykowanych ludzie często mylą je z domami modułowymi. To prawda, że obie techniki wykorzystują wcześniej przygotowane prefabrykaty, ale są to dwa inne trendy w budownictwie. Budownictwo prefabrykowane opiera się na stawianiu budynków przy użyciu prefabrykatów o różnej konstrukcji. Prefabrykaty nie tworzą modułów, na które jest podzielony cały budynek, ale są to np. gotowe elementy ścian lub stropu. Ta technika w założeniu jest raczej konkurencją dla tradycyjnego budownictwa, ponieważ większość prac i tak odbywa się na placu budowy, a budynek jest stale związany z gruntem.

Domy prefabrykowane przyjeżdżają w formie ścian i stropów i po ich zamontowaniu na inwestora czeka cały proces połączenia i wykończenia. Domy modułowe przyjeżdżają w formie gotowych wnętrz i po montażu należy już tylko zamknąć miejsca połączeń i budynek jest gotowy do użytkowania. Czas montażu na działce to najczęściej kilku dni w przypadku obu technologii. Różnica jest jednak podczas wykończenia budynku- w budownictwie prefabrykowanym cały etap wykończenia odbywa się na placu budowy i trwa znacznie dłużej.

domy prefabrykowane porównanie ściany prefabrykowanej z domem modułowym

Przykładem budownictwa prefabrykowanego, który znamy wszyscy w Polsce są bloki mieszkaniowe z tzw. “Wielkiej płyty”. Bloki z czasów PRLu są niestety naszym pierwszym skojarzeniem o prefabrykatach, więc sporo ludzi traktuje je sceptycznie i ma mylne wyobrażenie o tej technice budowlanej uważając ją za niedokładną, słabą jakościowo i wykorzystującą tanie materiały. Nic bardziej mylnego! Obecnie budownictwo prefabrykowane to jeden z najszybciej rozwijających się trendów w Europie, a także w Polsce. Dzięki prefabrykatom budynki są bardzo precyzyjnie wykonywane, a czas budowy znacznie się skraca w porównaniu do tradycyjnych metod. Dziś powstaje coraz więcej osiedli z nowoczesnych prefabrykatów betonowych. Można także zauważyć rosnącą popularność konstrukcji drewnianych – nawet na dużych budowach biurowców lub architektury mieszkaniowej.

domy prefabrykowane montaż domów modułowych

Domy modułowe są również w znacznej mierze wykonywane z prefabrykatów, charakteryzuje je natomiast powtarzalność podstawowej jednostki modułu. Dzięki temu większość pracy odbywa się w fabryce, a montaż budynku w docelowym miejscu przebiega bardzo szybko. Moduły przeznaczone są do transportu i mogą być już niemal całkowicie wykończone w fabryce (łącznie z założeniem instalacji i wykończeniem wnętrz). W przeciwieństwie do domu prefabrykowanego, domy modułowe nie muszą być stale związane z gruntem, więc istnieje możliwość demontażu modułowego budynku i przetransportowanie go w inne miejsce.

Reasumując technologia prefabrykowana sprawdza się świetnie w budynkach jednorodzinnych o bardziej skomplikowanym obrysie ze skośnym dachem, w budynkach, gdzie jest potrzebna wysokość wnętrza powyżej 3 metrów.

Domy modułowe idealnie się sprawdzają w sytuacjach, gdzie budynek jest regularnych kształtów najlepiej z prostym dachem. Również w budynkach hotelowych, gdzie na miejsce przyjeżdżają moduły z gotowym wnętrzem powtarzających się pokojów hotelowych. Także w ośrodkach kempingowych, gdzie można postawić domki letniskowe w pełni wykończone nawet w sezonie. Czas takiego montażu z wykończeniem trwa około tygodnia.

 

Gdzie domy modułowe są najbardziej popularne?

Budownictwo modułowe jest szczególnie popularne w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych oraz na zachodzie Europy- rozwiązania są bardzo zróżnicowane i zależne od potrzeb rynku, warunków topograficznych oraz klimatu. W Polsce odnotowuje się rozwój budownictwa modułowego, które przestaje być już kojarzone z kontenerami przerabianymi na niskobudżetowe obiekty tymczasowe. Zaczyna powstawać coraz więcej projektów nowoczesnych kompleksów wypoczynkowych, sezonowej gastronomii lub jednorodzinnych domów całorocznych. Tak naprawdę budownictwo modułowe ma bardzo duży potencjał i może mieć wiele różnych zastosowań.

bar na plazy smart-mod obiekt sezonowy modulowy

Budynki modułowe są wykorzystywane szczególnie w miejscach gdzie dąży się do maksymalnego skrócenia czasu realizacji oraz zminimalizowania uciążliwości procesu budowy. Ma to znaczenie np. dla obiektów budowanych w centrach miast lub lokalizowanych w miejscach, w których zależy nam na jak najmniejszej ingerencji w otoczenie działki. Jednym z najnowszych zastosowań budownictwa z modułów lub prefabrykatów są budynki socjalne. W Polsce kojarzą nam się jeszcze z najtańszymi jednostkami mieszkalnymi, jednak ten rosnący trend przybiera wiele postaci na całym świecie. Tanie budynki modułowe są alternatywą na przeludnione dzielnice z wysokimi cenami mieszkań. Co więcej moduły produkuje się również przy użyciu materiałów lub całych konstrukcji pochodzących z recyklingu, więc stają się też propozycją ekologicznego budownictwa.

nowoczesny dom modulowy caloroczny pietrowy a domy prefabrykowane

 

Domy modułowe – proces budowy

Duże znaczenie przy wyborze technologii ma wysoka jakość budowanych obiektów lub wysoki stopień prefabrykacji. Należy zwrócić uwagę na to, że skoro większość procesu budowlanego odbywa się w fabryce lub zamkniętej hali taka produkcja staje się niezależna od warunków atmosferycznych i może być realizowana bez przeszkód przez cały rok. Co więcej samo wybudowanie obiektu jest dzięki temu mniej ryzykowne i nie grozi nam sytuacja np. zatrzymania prac z powodu złej pogody lub zalania placu budowy. Pamiętajmy, że sprawna budowa domu odbywa się zawsze według ściśle ustalonego harmonogramu i każde nieprzewidziane opóźnienie może zaburzyć ten proces lub nawet wstrzymać całkowicie prace, co wiąże się oczywiście z wysokimi kosztami dla inwestora.

domek kempingowy drewniany modułowy

W przypadku tradycyjnie budowanych domów częstym utrapieniem inwestorów jest znalezienie odpowiedniej ekipy budowlanej. Oprócz tego na budowie zdarzają się sytuacje, gdy zatrudniona ekipa budowlana nie ma wcześniejszego doświadczenia z zaprojektowanym rozwiązaniem (np. nową technologią lub materiałem). To może generować nieprzewidziane problemy na placu budowy.

W kontrolowanych warunkach na hali produkcyjnej łatwiej jest uniknąć błędów w sztuce budowlanej. Dodatkowym atutem obu trendów jest fakt, że prefabrykaty wykonywane są przez wyszkolonych do tego pracowników fabryki. Pracownicy budują domy zgodnie z ustalonym standardem i mają też najczęściej podzielone stanowiska, na których odpowiadają za dany proces produkcji.

stróżówka wartownie z korytarzem

 

Czy domy prefabrykowane i modułowe są drogie?

Obie techniki korzystają z prefabrykatów budowanych w fabryce, więc różnice w cenach zależą głównie od użytych materiałów i procesu montażu budynku.

W porównaniu do tradycyjnego budownictwa (gdzie cały budynek powstaje na placu budowy) domy prefabrykowane wypadają nieco drożej. Konstrukcja drewniana lub stalowa jest na pewno droższa od tradycyjnych ścian murowanych, chociaż cena końcowa zależy również od czasu budowy i sumie tzw. “roboczo-godzin”. Tu prefabrykaty mają się znacznie lepiej, ponieważ taka budowa zajmuje dużo mniej czasu.

domy prefabrykowane i dom modułowy

Podsumowując ideą elementów prefabrykowanych było zawsze skrócenie czasu budowy, więc ewentualna nadwyżka kosztów materiałów w teorii jest rekompensowana szybkim stawianiem budynku. W praktyce jest to zależne od dopracowanego procesu produkcji i dobrze wyszkolonej kadry pracowników fabryki. W Polsce domy prefabrykowane i modułowe cieszą się wielkim wzrostem pupularności, więc rynek sam odpowiada na to pytanie.

domy modułowe

Na ceny obu technologii powinniśmy też spojrzeć z perspektywy jakości. Budując tradycyjny dom jednym z trudniejszych zadań jest znalezienie rzetelnej ekipy budowlanej. Ekipy, które wykonują zlecenia bardzo profesjonalnie, cenią się wysoko lub nie mają wolnych terminów. W przypadku wyboru domu modułowego lub prefabrykowanego wybieramy automatycznie specjalistów, którzy wykonają większość prac budowlanych. Zaletą domów modułowych jest zdecydowanie kompleksowa oferta. Moduły oferowane są zazwyczaj do wyboru w stanie surowym, deweloperskim lub całkowicie wykończonym (nawet łącznie z meblami stałymi i wyposażeniem). Z perspektywy inwestora jest to bardzo duża oszczędność czasu (a co za tym idzie i pieniędzy), a także uwolnienie od koordynacji wielu różnych ekip budowlanych, czy wykończeniowych.

Filmik przedstawiający montaż letniskowych domków modułowych kempingowych:

 

Domy modułowe SmartMod
Skontaktuj się z nami!