Skąd wziął się trend na dom typu stodoła?
Domy typu stodoła pojawiły się w Polsce jako nowoczesna alternatywa dla domków wakacyjnych, budowanych w celu wypoczynku z dala od miasta. Drugą, pewnie jeszcze ważniejszą inspiracją, była budowa domów jednorodzinnych o wyjątkowym charakterze i odejście od banalnych dworków lub powtarzających się projektów typowych, które dominują w polskim krajobrazie.
Warto dodać, że bardzo duże znaczenie ma sama działka oraz otoczenie, w którym budowana jest nowoczesna stodoła. Zazwyczaj to atrakcyjne miejsca na łonie natury, do których „stodoły” wpasowują się idealnie. Kolejnym walorem, z którego czerpie trend domów w typie stodoły jest klimat wsi. Nawet w przypadku budowy bardzo nowoczesnego budynku inwestor może nawiązać do tradycyjnej architektury prostą bryłą i wykorzystaniem naturalnych materiałów.
Oferta domów modułowych typu stodoła
Posiadamy w ofercie 4 projekty domów z dachem dwuspadowym w stylu stodoły. Dwa z nich to wersja całorocznych mieszkań. Pozostałe to nieco mniejsze domki rekreacyjne z antresolą. Poniżej znajdziecie opis każdego projektu i Smartmodów jakie udało nam się ostatnio wykonać.
Dom na wynajem typu nowoczesna stodoła
W pierwszej kolejności przedstawiamy realizację z 2021. Cały projekt powstał z myślą o budowie domków hotelowych na wynajem położonych przy samej plaży w Gdańsku. Działka, na której miały powstać domy, oprócz bardzo atrakcyjnej lokalizacji miała kilka ograniczeń, co zadecydowało o budowie 4 jednakowych domków z dwuspadowym dachem. Czerpiąc z wizji inwestora zaprojektowaliśmy domy, które są zwrócone frontem w stronę morza, z tarasem na parterze i balkonem łączącym dwie sypialnie na piętrze.
Domy są ustawione na działce tak, aby każdy z nich miał piękny widok, ale też swoją dozę prywatności. Balkony wydzieliliśmy wychodzącymi ścianami bocznymi i dachem, co tworzy przytulną strefę na zewnątrz i jest charakterystycznym detalem tego projektu.
Pierwsza koncepcja domu w stylu stodoła
Pierwotnie domki w Gdańsku miały być trochę niższe i być skonstruowane tak, aby przewieźć cały budynek w 4 gotowych modułach z dachem, co znacznie obniża koszty montażu. Na miejscu pozostałoby tylko wykonanie łączeń oraz dobudowa tarasu i balkonu na wspornikach.
Inaczej też wyglądał układ wnętrza. Na parterze znajduje się salon z aneksem kuchennym i łazienka, a na piętrze zmieściły się 2 sypialnie z wyjściem na balkon.
Modułowa stodoła – budowa domu
Ostatecznie inwestorzy zdecydowali się powiększyć domy. Piętro zmieniliśmy na kondygnację o pełnej wysokości 2,5m, łazienkę przenieśliśmy do góry, a na parterze znalazło się miejsce na małą toaletę.
Każdy dom składa się z 4 modułów i osobnej konstrukcji dachu z drewnianych wiązarów. Całość była montowana przy pomocy dźwigu, a gotowe moduły przetransportowaliśmy z hali produkcyjnej na naczepie tira. Montaż w tym wypadku nie był łatwy ze względu na wąski wjazd i ograniczone możliwości ustawienia ciężkiego sprzętu na działce inwestora.
Po połączeniu wszystkich segmentów przeszliśmy do wykończenia domów z zewnątrz i w środku. W miejscach łączeń modułów trzeba było wykonać obróbki wnętrza, położyć posadzkę, przeciągnąć instalacje w całym domu. Wykończenie w przypadku domów piętrowych jest bardziej czasochłonne, ponieważ oprócz łączeń modułów w poziomie dochodzą też łączenia w pionie.
Nowoczesna stodoła to także detale domu
Do elewacji użyliśmy płyt włókno-cementowych Equitone. Jest to materiał malowany fabrycznie- oznacza to, że płyty z czasem nie tracą koloru i nie wymagają żadnej konserwacji. Equitone jest droższą alternatywą od naszej standardowej elewacji z płyt cementowo-drzazgowych Cetris, które dają ten sam efekt wizualny, ale są malowane farbą elewacyjną.
Część drewnianą fasady wykonaliśmy z deski typu rhombus. Wystająca opaska na froncie domu jest wykończona od środka deską tarasową. Dzięki temu mamy efekt płynnego przejścia drewna z balkonu i tarasu na elewację. Domki miały mieć jak najczystszą formę, dlatego rynny zostały ukryte w elewacji.
Modułowe domki typu stodoła
Inną propozycją na domki w stylu stodoły jest nasza oferta modułów z antresolą. Ich wielką zaletą jest salon z wysokim sufitem i przeszkloną ścianą z wyjściem na taras. Dla domków w stylu stodoły jest to szczególnie klimatyczne rozwiązanie, które pozwala połączyć przestrzeń salonu z otoczeniem na zewnątrz. Duży taras jest zawsze dobrym pomysłem w domach tego typu.
Pod koniec zeszłego roku montowaliśmy nasz jeden Smartmod Antresola 35A w malowniczym miejscu nad jeziorem. Domek posiada zmieniony układ wnętrza ze względu na swoją funkcję sauny z częścią wypoczynkową. Za to jego gabaryty zostały takie same jak w modelu z katalogu.
Posiadamy 2 modele domów z antresolą o powierzchni zabudowy 35m, które różnią się między sobą wymiarami i układem wnętrza:
Antresola 35A – dom typu stodoła
Antresola 35A składa się z 4 modułów, które montujemy na działce klienta w jeden dzień. W środku posiada salon z aneksem kuchennym, łazienkę z prysznicem i antresolę o wymiarach 6 x 3m. Elewacja może być wykonana całkowicie w drewnie lub w połączeniu z płytami cementowo-drzazgowymi Cetris.
Antresola 35B – dom typu stodoła
Antresola 35B składa się z 6 modułów. W środku posiada salon z aneksem kuchennym, łazienkę z prysznicem i antresolę o wymiarach 5 x 4,5m. Elewacja może być wykonana całkowicie w drewnie lub w połączeniu z płytami cementowo-drzazgowymi Cetris.
Z jakich materiałów buduje się domy w stylu stodoły?
Ważną cechą nowoczesnych domów typu stodoła są użyte w nich materiały wykończeniowe. Coraz większy trend na naturalne materiały i rozwiązania eko przyczynił się do wzrostu popularności drewna na elewacji. Alternatywą są płyty elewacyjne, które sprawdzają się świetnie na fasadach wentylowanych. Dachy w stodołach są często wykończone blachą na rąbek- ze względu na estetyczny wygląd oraz niski koszt. W projektach, które stawiają na tradycyjny wygląd inwestorzy wybierają dachówkę- trzeba jednak pamiętać o jej znacznie wyższej cenie i wadze. Przy doborze odpowiedniego materiału należy zawsze kierować się tym jaki efekt chcemy uzyskać oraz budżetem jaki mamy do przeznaczenia na poszczególne etapy budowy.
Domy w stylu stodoły wygrywają swoją prostotą
Zaletą takich domków jest fakt, że ze względu na prostą bryłę budynku możemy uzyskać bardzo dobry efekt końcowy nie wydając na budowę fortuny. W nowoczesnych stodołach liczy się prostota, funkcjonalny układ i jakość materiałów. Większość takich domów buduje się z wykorzystaniem drewna na elewacji, które nadaje im niepowtarzalny klimat.
Domy typu stodoła zyskały swoją popularność również dzięki chęci połączenia minimalizmu z formą atrakcyjną dla oka. Niektórzy widzą w tym próby nawiązania do tradycyjnych gospodarstw na wsi. Inni argumentują nowoczesną stodołę jako powiew świeżości w architekturze. Bez względu na motywację inwestora domy tego typu wyglądają naturalnie i są ostatnio coraz bardziej popularne.
Jeżeli zainteresowały Cię domy w stylu stodoły zapraszamy do przejrzenia naszej pełnej oferty domów modułowych.
Najnowsze komentarze